Dr. Mirko Cuderman / Foto: Gorazd Kavčič

Znani Prešernovi nagrajenci

Med prejemniki sta tudi dva Gorenjca, dr. Mirko Cuderman in Damijan Močnik.

Ljubljana – Kot je v zadnjih letih tradicija ob obletnici Prešernovega rojstva, Upravni odbor Prešernovega sklada objavi aktualne prejemnike Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada, ki jih bodo sicer podelili na slovesnosti na predvečer slovenskega kulturnega praznika februarja prihodnje leto. Prešernovo nagrado za življenjsko delo tako prejmeta filolog in prevajalec dr. Kajetan Gantar ter muzikolog in dirigent dr. Mirko Cuderman, po rodu iz Tupalič. Med nagrajenci Prešernovega sklada je tudi skladatelj Damijan Močnik, doma iz Cerkelj, in sicer za ustvarjalni opus vokalne in vokalno-instrumentalne glasbe v zad­njih treh letih.

Dr. Mirko Cuderman je s svojim poustvarjalnim, muzikološkim, pedagoškim in organizacijskim delom temeljno zaznamoval slovensko (zborovsko) glasbo zadnjih desetletij. Po študiju teologije in duhovniškem posvečenju je na Dunaju zaključil še študij cerkvene glasbe ter muzikologije. Leta 1968 je ustanovil sloviti zbor Consortium musicum, ki se je oblikoval v enega najvidnejših pevskih ansamblov pri nas. Kot med drugim preberemo v obrazložitvi, se je tako rekoč edini pri nas posvečal tudi izvedbam večjih najzahtevnejših vokalno-instrumentalnih del ter sodeloval z najrazličnejšimi priznanimi dirigenti in orkestri. Dr. Cuderman je z zborom posnel priljubljeno zbirko 23 plošč Musica sacra Slovenica, ki predstavlja prvo celovito predstavitev slovenske cerkvene glasbe. V času, nenaklonjenem tovrstnim projektom, je pomenila nespregledljiv umetniški in kulturni dosežek.

Nagrado Prešernovega sklada prejmejo: pesnica in pisateljica Anja Štefan, dramska igralka Jette Ostan Verjup, sopranistka Andreja Zakonjšek Krt, slikar Dušan Kirbiš, režiserka ter avtorica animiranih filmov Špela Čadež in skladatelj Damijan Močnik za ustvarjalni opus vokalne in vokalno-instrumentalne glasbe v zadnjih treh letih.

»Damijan Močnik se je v zadnjih letih uveljavil kot eden najpomembnejših slovenskih zborovskih in vokalno-instrumentalnih skladateljev. O njegovi široki mednarodni odmevnosti pričajo redne izvedbe njegovih skladb na najprestižnejših festivalih in v izvedbi najboljših profesionalnih zborov, med katerimi so Zbor švedskega radia, SWR zbor Stuttgart, MDR radijski zbor Leipzig, Vancouver Chamber Choir, Choeur de Radio France, RIAS Kammerchor Berlin, Taipei Philharmonic Chamber Choir, St. Jacobs Kammarkör, Zbor Slovenske filharmonije ...« prebremo v obrazložitvi k nagradi. Pred časom je podpisal tudi obsežno vznemirljivo kantato An die Freude, ki je nastala po naročilu Glasbene akademije Baden-Württemberg ob praznovanju obletnice Beethovnovega rojstva.