V sredo so se predstavile Hudobe sorške, ki so si jih otroci z zanimanjem ogledali. V nedeljo bodo z angeli spremljale Miklavža. Njegov obisk se bo na spletu začel ob 17.17. / Foto: Peter Košenina

Miklavževanje preselili na splet

V Sori so odločeni nadaljevati tradicijo miklavževanja. Zaradi covida-19 so ga že lani preselili na splet. Tako bo tudi letos.

Sora – Miklavževanje je stara zimska šega, ki poteka na predvečer godu sv. Nikolaja, torej 5. decembra. V številnih krajih ima dolgoletno tradicijo. Zaradi epidemije covid-19 je bila lani prekinjena, marsikje bo tako tudi letos. V Sori so se odločili tradicijo peljati naprej in miklavževanje preselili na splet. Tako je bilo lani in tako bo tudi letos.

V projektu so se povezali Hudobe sorške in člani KUD Oton Župančič Sora. »Lani smo bili nad odzivom prijetno presenečeni. Imeli smo več kot šest tisoč ogledov. Namen je ohranjati tradicijo in miklavževanje približati po domovih – ne samo v Sori, ampak tudi širše. V ta namen smo pripravili več objav na to temo, ki jih objavljamo v tem tednu, osrednja pa bo seveda v nedeljo zvečer, točno ob 17.17. Objave imajo rdečo nit, sporočilo, da vselej prevladajo dobrota, dobra dela, prijaznost ...« pojasnjuje Primož Šušteršič, vodja projekta Miklavževanje v Sori. Za režijo je poskrbela Ana Veber, montaža in video sta delo Petra Šušteršiča, vodja Hudob sorških pa je Anže Plešec. Ogledate si lahko že, kako so otroci pisali pisma, lepe misli in izdelali risbice sv. Miklavžu, v parku v središču Sore so postavili celo Miklavževo košarko, kamor jih lahko oddajo, v sredo so se predstavili parkeljni Hudobe sorške in pokazali svoje smučarske spretnosti, danes bodo presenetili angeli s pevskim nastopom ... Za konec se bo virtualno oglasil tudi Miklavž, in sicer v nedeljo ob 17.17, spremljali pa ga bodo angeli in hudobe. »Glej me tudi ti, ki misliš, da me ni,« vabijo k ogledu na družbenih omrežjih (FB in instagram Miklavž Sora) in na TV Medvode.

Hudobe sorške si sicer želijo, da bi otroke v prihodnje znova lahko obiskali v živo. Pod tem imenom jih poznamo od leta 1997 in takrat so sprejeli tudi odločitev za spremembo načina miklavževanja. Nič več niso hodili od vrat do vrat, ampak so miklavževanje pripravili sredi vasi, obogateno je bilo s kulturnim programom. In vsako leto je bil to tudi običaj s klasično uro začetka: 17.17, ki se ohranja tudi na virtualnem miklavževanju. Njihovo dejavnost podpira tudi medvoška občina.