Fresko Poljanska vstaja bodo z dotrajanega poslovnega objekta Mercatorja prestavili k spomeniku NOB. / Foto: arhiv občine

Fresko bodo prestavili

Občina Gorenja vas - Poljane bo v sklopu rušitve opuščene Mercatorjeve trgovine v Poljanah izvedla tudi prestavitev freske akademskega slikarja Iveta Šubica na novo lokacijo, za kar so že pridobili soglasja Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Poljane – Fresko lokalnega akademskega slikarja Iveta Šubica, ki nosi naslov Poljanska vstaja, so odkrili leta 1981 ob štiridesetletnici poljanske vstaje. V sklopu ureditve vaškega jedra Poljan so na občini predvideli tudi prestavitev freske z dotrajanega poslovnega objekta Mercator k spomeniku NOB, ki ga bodo za ta namen posebej preuredili.

Kot je pojasnila Jana Oblak z Občine Gorenja vas - Poljane, je bilo treba fresko najprej ustrezno utrditi in zaščititi pred morebitnimi poškodbami, sledilo je dolgotrajna in temeljita utrditev zaledne stene freske. Ta čas odstranjujejo obodni pas zidu okoli freske, sočasno pa izdelujejo novo obodno nosilno vez iz betona, ki bo omogočila premestitev freske. »Postopno nameščanje navedenih vezi bo zaradi sušenja betona trajalo nekaj tednov. Pri delu se držimo zaporedja začrtanih korakov, zato dosedanja dela uspešno potekajo v skladu s pripravljenim načrtom.« Po besedah Jane Oblak so za prestavitev in preureditev spomenika izvedli obsežna usklajevanja z Zavodom za varstvo kulturne dediščine in pridobili vsa potrebna soglasja za prestavitev freske, ki so vsebovala tudi obsežna priporočila in navodila za izvedbo prestavitve. Kot je dodala, se je postopek prestavitve freske na novo lokacijo izkazal za obsežen zalogaj in zato poteka v več delih. »Na občini želimo k ohranjanju dediščine pristopiti s kar največjo skrbnostjo, saj želimo varovati umetniške stvaritve domačih krajev ter spoštovati drugačnost in različnost zgodovinskih obdobij, ki so jih doživeli pretekli rodovi prebivalcev Poljanske doline.« Predvsem pa po besedah Jane Oblak želijo slediti zgodbi, ki »presega zgolj varovanje kulturne dediščine in ustvarja priložnost za zgleden pristop k spoštovanju različnih nazorov in izročil raznolikih zgodovinskih obdobij, iz katere bi se naši potomci učili živeti v miru in sožitju, ki nikoli ne ruši, pač pa povezuje v dobrobit celotne skupnosti«.

V središču Poljan so pred časom zaključili tudi arheološke raziskave na severnem delu arheološkega najdišča baročne cerkve, kjer so bili odkopani vsi grobovi ob nekdanji baročni cerkvi. Skupno so našli 193 grobov, odkrili pa so tudi ostaline romanskega zidu iz 11. stoletja in ostanke petsto let stare gotske cerkve.