Pred kratkim se je začela obnova Kamnitega mostu. / Foto: Vilma Stanovnik

Mesto bodo obnovili

Marijino oziroma kužno znamenje je že prenovljeno, trenutno poteka prenova Kamnitega mostu, konec prejšnjega meseca pa so bile opravljene tudi predhodne arheološke raziskave za projektiranje celovite obnove Mestnega trga, ki bo v Škofji Loki potekala v prihodnjih letih.

Škofja Loka – Občina Škofja Loka je bila že pred časom z dvema projektoma za področje nepremične kulturne dediščine uspešna na razpisu ministrstva za kulturo. Tako so dobili zagotovljen denar za sofinanciranje obnovitvenih del Kamnitega mostu z obnovo kipa v skupni višini nekaj manj kot 57 tisoč evrov ter za restavratorska dela na spomeniku Marijino oziroma kužno znamenje na Mestnem trgu v skupni višini nekaj več kot 17 tisoč evrov.

Marijino znamenje je pomnik, ki so ga prebivalci Škofje Loke v 18. stoletju postavili v zahvalo, da so bili obvarovani pred kugo in ognjem, na njem pa so opravili restavratorsko-konservatorska dela v skladu z izdanimi kulturnovarstvenimi pogoji in navodili odgovornega konservatorja. Potrebna je bila sanacija podstavka, stebrov, kapitela, figur, pozlačenih elementov, prav tako pa tudi obnova stopnic podesta ter kovinske ograje. Poleg tega so odstranili madeže in druge nečistoče.

Kamniti most v Škofji Loki je bil zgrajen v sredini 14. stoletja in je najstarejši kamniti most v Sloveniji. Je izjemen primer srednjeveškega graditeljstva in konstruiranja mostov ter izjemna, prepoznavna mestna ikona. V prvi polovici lanskega leta je bil že izveden pilotni primer konservatorsko-restavratorskih del, hkrati pa je bil izdelan zelo natančen popis potrebnih del z oceno stroškov. Sedaj pa se je obnova že začela.

Projekt obnove vključuje celovito obnovo po posameznih sklopih: obnovo kamnite ločne konstrukcije, obnovo betonskega hodnika za pešce, obnovo kovane ograje in zamenjavo dotrajane kopije skulpture oziroma kipa Janeza Nepomuka z novo.

Sicer pa je že konec leta 2012 Občina Škofja Loka objavila javni natečaj za ureditev odprtih javnih površin starega mestnega jedra ter ureditev obrežja obeh Sor, na katerem je prvonagrajeno natečajno rešitev pripravil arhitekturni biro Ravnikar Potokar. Izbrani arhitekturni biro je nato naredil izvedbeni arhitekturni načrt in v letu 2014 so uspešno izvedli celovito funkcionalno in urbanistično prenovo Blaževe ulice ter Cankarjevega trga s povezavo do Spodnjega trga. Leta 2017 je sledila celovita prenova Trga pod gradom in ureditev tematskega otroškega igrišča Zamorc. Konec oktobra je družba Arhej na Mestnem trgu poskrbela za predhodne arheološke raziskave. Tudi te raziskave so bile del aktivnosti za projektiranje celovite obnove Mestnega trga. Trenutno namreč poteka faza izdelave idejne zasnove za projektiranje celovite obnove Mestnega trga in Klobovsove ulice z urejenimi navezavami na sosednja območja mesta, prav tako pa potekajo aktivnosti, da bodo v začetku januarja lahko predstavili idejno zasnovo, o kateri bo nato potekala tudi javna razprava.