Prejemnika Einspielerjeve nagrade dr. Franz Glaser (levo) in Rizzijeve nagrade Hans Mosser med pogovorom v Mohorjevi hiši v Celovcu

Ne zatirajte ga, ampak se ga naučite

Tako je v 19. stoletju dejal koroški pisatelj, pesnik in učitelj, nazadnje pa duhovnik Vinzenz Rizzi (1816–1856), ki se je rodil v Špitalu ob Dravi, nato pa je živel in se šolal v Ljubljani, kjer je bil njegov učitelj tudi Matija Čop. Nato je odšel na Dunaj, kjer se je vpisal v semenišče. Umrl je v Celovcu. Zakaj pišem o njem? Zato, ker je izjemno spoštoval slovenski jezik in kulturo, občudoval Prešernovo poezijo in pisal o pomembnih Slovencih tistega časa, na primer o škofu Baragi in svojem učitelju Matiji Čopu. Znan je njegov nasvet tistim, ki so godrnjali nad slovenskim jezikom: Ne zatirajte ga, ampak se ga raje naučite!

Po Rizziju sta Zveza slovenskih organizacij na Koroškem in Slovenska prosvetna zveza poimenovali nagrado, ki jo podeljujeta posameznikom, ki so zaslužni za spoštovanje in enakopravnost slovenskega jezika na Koroškem in ki zagovarjajo sožitje med ljudmi različnih narodnosti in jezikov. Letos jo je prejel Hans Mosser, učitelj, pevec, moderator in človek širokega pogleda. Prepričan je, da sta dva jezika bogastvo koroške kulture, zato morajo nemška in slovenska društva iskati skupna pota in sodelovanje.

Tri leta pred Rizzijem pa se je v Svečah v Rožu rodil profesor, duhovnik in narodno-politični delavec Andrej Einspieler. Bil je mož povezovanja med nemško in slovensko govorečimi ljudmi v deželi, vse življenje se je zavzemal za enakopravnost slovenskega jezika v svoji domovini in zato ustanovil več časopisov in listov, tudi Mohorjevo družbo, ki so služili temu namenu, je o njem povedal dr. Valentin Inzko, ki izhaja iz Einspielerjeve rodbine. Njegova stara mama je bila rojena pri Einspielerjevih.

Da bi ohranila spomin na tega moža, podeljujeta Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza iz Celovca že 29 let nagrado z njegovim imenom posameznikom iz večinskega nemško govorečega naroda, ki si prizadevajo za enakopravnost in veljavo slovenščine na Koroškem. Letošnjo nagrado so pretekli petek podelili univerzitetnemu profesorju dr. Franzu Glaserju, kustosu Deželnega muzeja v Celovcu. Profesor Glaser že desetletja pri svojem delu raziskuje in poudarja slovenske korenine Koroške, še posebej pa je zaslužen za številna zgodnjekrščanska arheološka odkritja na Emini oziroma Hemini gori nad Globasnico.

Še posebej razveseljivo je, da se je podelitve Einspie­lerjeve nagrade dr. Franzu Glaserju udeležil tudi prejemnik Rizzijeve nagrade Hans Mosser.