Poudarjajo, da je infrastruktura, ki je načrtovana in prilagojena ranljivim skupinam, primerna za nas vse. / Foto: Tina Dokl

Cilj samostojna mobilnost

Predstavili so aktivnosti projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi, v katerem sodelujejo tudi gorenjske občine.

V projektu sodeluje 43 občin iz vse Slovenije, med njimi tudi Jesenice, Bohinj, Radovljica, Kranj, Žiri, Medvode in Kamnik.

V Ljubljani je bila javna predstavitev aktivnosti enega najpomembnejših vseslovenskih projektov, namenjenih vključevanju ranljivih skupin Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi.

V sklopu projekta po standardiziranem sistemu, ki ga je razvil Geodetski inštitut Slovenije, pridobivajo podatke o ovirah v javnem prostoru, ki so podlaga za odpravo fizičnih ovir v mestih, izdelavo spletnih in fizičnih kart ter aplikacije za navigacijo. Kot pojasnjujejo, bo to osebam z različnimi oviranostmi omogočalo samostojno mobilnost, kar je tudi glavni cilj projekta. Financira ga Ministrstvo za infrastrukturo, izvaja Geodetski inštitut Slovenije, kot partner pa sodeluje Beletrina, ki skrbi za spletno dostopnost. Kot je povedal generalni direktor Direktorata za trajnostno mobilnost in prometno politiko Darko Trojanov, smo v Sloveniji za kakovost življenja invalidov in drugih oseb s funkcionalnimi omejitvami že veliko naredili, veliko dela pa nas še čaka. »Pri nas živi okoli 170 tisoč invalidov, kar predstavlja 8,5 odstotka celotne populacije, poleg tega smo hitro starajoča se družba, vendar kljub velikim potrebam multimodalna mobilnost v našem okolju še zdaleč ni samoumevna. Funkcionalno ovirani potrebujejo posebno infrastrukturo, kot so prilagojena vozila, dostopne postaje javnega prometa, dostopne poti, pločniki ...« je poudaril. Vodja projekta mag. Roman Rener je predstavil rezultate in cilje. Poudaril je, da je infrastruktura, ki je načrtovana in prilagojena ranljivim skupinam, primerna za nas vse. »Projekt se usmerja v različne ranljive skupine: slepe in slabovidne, gluhe in naglušne, gibalno ovirane in starejše. Želja vsakogar izmed nas, tudi oseb z različnimi oviranostmi, je, da bi lahko potovali sami, želimo biti neodvisni,« je pojasnil. Varuh človekovih pravic Peter Svetina je poudaril, da življenje z ovirami številnim predstavlja vsakodnevni izziv in da je enakopravno vključevanje invalidov rana, ki jo celimo počasi, a vztrajno, tudi s tem projektom, za katerega si želi, da bi se vanj vključile vse občine. V njem pa aktivno sodelujejo tudi invalidi.

Trojanov je še dodal, da je za uspešnost projekta ključen prav dober odnos z izvajalcem in pozitiven odziv občin. V projektu jih sodeluje 43 iz vse Slovenije, med njimi s širšega Gorenjskega občine Jesenice, Bohinj, Radovljica, Kranj, Žiri, Medvode in Kamnik.