Jakov Fak / Foto: Gorazd Kavčič

Kolajne na zimskih olimpijskih igrah

V zadnjih tridesetih letih, odkar imamo svojo državo, so nam gorenjski športniki velikokrat narisali nasmeh na obraz. Skupaj z njimi smo se veselili uspehov. Bera kolajn gorenjskih športnikov na zimskih olimpijskih igrah je velika.

Gorenjski športniki so nas s svojimi izjemnimi uspehi razveseljevali tudi na zimskih olimpijskih igrah. Svetovno priznana gorenjska športna središča – Planica, Kranjska Gora, Pokljuka – so bila poligon za treniranje večine od njih.

Prvo kolajno je za Slovenijo na zimskih olimpijskih igrah v Lillehammerju leta 1994 prismučala takrat 18-letna Mojstrančanka Alenka Dovžan. V slalomu je osvojila tretje mesto in s tem bronasto medaljo. Bron je osvojil še en Mojstrančan, Jure Košir. Bil je v odlični formi, a po prvi vožnji je zasedal osmo mesto. Upanja za medaljo je bilo malo, a uspelo mu je.

Olimpijske igre leta 1998 so bile v deželi vzhajajočega sonca, na Japonskem, v Naganu. Slovenci smo tam ostali brez kolajne. Drugače pa je bilo štiri leta kasneje, leta 2002 v Salt Lake Cityju v ZDA. In sicer je bil 18. februar 2002, ko so skakalci, ki so dobro formo pokazali že na obeh posamičnih tekmah, na ekipni tekmi formo le še nadgradili in osvojili bronasto kolajno na veliki skakalnici. Ekipo so sestavljali Primož Peterka, Robert Kranjec, Damjan Fras in Peter Žonta. Ekipo je takrat vodil še en Gorenjec, Matjaž Zupan, ki ga je Kranjec po medalji v Salt Lake Cityju označil za pravega duhovnega vodjo reprezentance. »On je te izkušnje že doživel in zelo pozitivno vplival na nas, seveda pa smo se tudi fantje med sabo zelo dobro spodbujali in verjeli eden v drugega.«

Sledile so zimske olimpijske igre v Torinu 2006, ki so bile za Slovence brez kolajne, iz Vancouvra 2010 so slovenski športniki prinesli tri medalje, a nobeden od dobitnikov ni bil Gorenjec. Treba je bilo počakati do leta 2014 in iger v ruskem Sočiju. Prvo medaljo je priskakal Peter Prevc, ki je na srednji skakalnici osvojil drugo mesto, ko pa je sledila tekma še na veliki skakalnici, je osvojil bronasto kolajno. Bera kolajn se je s tem začela. Smučarska tekačica Vesna Fabjan, Besničanka, je osvojila bronasto kolajno v prostem sprintu. Po Petri Majdič, ki je v Vancouvru ravno tako osvojila bron, je bila to druga kolajna v smučarskem teku. Sledila je še kolajna v biatlonu, ki jo je prigarala Teja Gregorin. Bronasto kolajno je pritekla in pristreljala v zasledovalni tekmi in s tem priborila tudi prvo olimpijsko kolajno za slovenski biatlon.

V Sočiju so nastopili tudi slovenski hokejisti. V ekipi je bilo precej Gorenjcev, med drugim tudi Anže Kopitar. V predtekmovanju je v drugem krogu dosegla zgodovinsko prvo zmago na OI. Favorizirano Slovaško je premagala s 3 : 1. Za Slovenijo so v polno zadeli Gorenjci – Rok Tičar v 44., Tomaž Razingar v 49. in Anže Kopitar v 50. minuti. Olimpijski turnir so zaključili v četrtfinalu in osvojili končno sedmo mesto.

Slovenski deskar na snegu, Tržičan Žan Košir je na olimpijskih igrah v Sočiju osvojil bronasto odličje v paralelnem veleslalomu, potem ko je v malem finalu premagal Nemca Patricka Busslerja za 2,26 sekunde. »Jaz mislim, da se je dokazalo, da se v mojem življenju vse dogaja postopoma. To je bila tista zadeva, medalja z velikih tekmovanj, ki mi je manjkala. Nekako še nisem čisto dojel, da sem to dosegel, a sem zelo zadovoljen, da mi je uspelo,« je dejal Košir. V paralelnem slalomu je nekaj dni kasneje osvojil še srebrno kolajno, potem ko je v finalu za 11 stotink izgubil dvoboj z Rusom Vicom Wildom.

Dva Gorenjca sta bero kolajn povečala tudi štiri leta kasneje, leta 2018 v Pjongčangu v Južni Koreji. Sedmi dan olimpijskih iger smo se razveselili prvega odličja, saj je biatlonec Jakov Fak osvojil srebrno medaljo. Biatlonec, ki živi v Lescah, je brezhibno opravil s strelskim nastopom, saj je na klasični 20-kilometrski preizkušnji zadel vseh dvajset tarč in za zmagovalcem zaostal za pet sekund. Srebrna medalja je bila njegova. Jakov Fak je mož za velike tekme. Leta 2010 je v Vancouvru, takrat še za Hrvaško, osvojil bron v sprintu.

V olimpijskem snežnem parku Phoenix so se za olimpijska odličja spopadli deskarji v paralelnem veleslalomu. Žan Košir je že v kvalifikacijah postavil odličen, drugi čas. V vožnji za četrtfinale je z veliko prednostjo ugnal domačega favorita Kima Sangkyuma. Našemu deskarju je premoč nato priznal še Nemec Stefan Baumeister, v polfinalu pa je Žana le za stotinko premagal Sangho Lee iz Južne Koreje. V malem finalu je nato znova prikazal vrhunski nastop, premagal Francoza Sylvaina Dufourja in tako osvojil bronasto odličje.

Velik uspeh je na olimpijskem turnirju dosegla tudi slovenska hokejska reprezentanca, ki je na prvi tekmi premagala favorizirano reprezentanco ZDA. Po zaostanku z 0 : 2, so se risi prebudili v tretji tretjini in v podaljšku s 3 : 2 premagali ZDA. Na koncu so osvojili deveto mesto.