Ploščo, ki zaznamuje začetek del za izgradnjo novega vrtca v Bohinjski Bistrici, so na slovesnosti v prostorih OŠ dr. Janeza Mencingerja, v okviru katere deluje tudi vrtec, v sredo odkrili župan Bohinja Jože Sodja, ravnateljica šole Mojca Rozman in predstavnik izvajalca, družbe Dema plus. / Foto: Gorazd Kavčič

V Bohinju že gradijo novi vrtec

Z odkritjem plošče sta uradni začetek gradnje v sredo zaznamovala župan Jože Sodja in šolska ministrica Simona Kustec.

Župan Jože Sodja: »Gre za eno največjih naložb, odkar obstaja Občina Bohinj. Prepričan sem, da bo novi vrtec tak, da bomo Bohinjci nanj ponosni.«

Bohinjska Bistrica – Občina Bohinj je že začela gradnjo novega vrtca v Bohinjski Bis­trici. Gre za objekt, sestav­ljen iz treh stavb, stal pa bo za stavbo tamkajšnje osnovne šole. Kot so pojasnili na občinski upravi, je zasnovan kot 11-oddelčni vrtec z lastno kuhinjo in vsemi spremljajočimi prostori, vanj pa bodo preselili tudi zobozdravstveno ambulanto, ki zdaj deluje v prostorih osnovne šole.

V Bohinju je trenutno deset vrtčevskih oddelkov. Skupaj je vanje vključenih skoraj dvesto otrok; enote trenutno delujejo na treh lokacijah, ob tem pa so obstoječi prostori oddelkov tudi manjši od predpisanih normativov. Zaradi zagotavljanja prostora za vrtec primanjkuje tudi prostora za šolo, je povedala ravnateljica OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica Mojca Rozman, ki je prepričana, da bodo pogoji dela s pridobitvijo novega vrtca neprimerno boljši kot doslej.

Novi vrtec je zasnovan v obliki treh med seboj povezanih objektov: v prvem bodo v pritličju servisni prostori, v nadstropju pa igralnice za drugo starostno obdobje, v drugem igralnice za prvo starostno obdobje, v tretjem pa večnamenski prostor z dodatnim prostorom za igro in športno dejavnost otrok. Glavni vhod bo umeščen v osrednji del objekta, kjer se bo tudi večnamenska avla. Objekt bo imel notranji in zunanji »gank«, ki bo povezoval vse dela vrtca, pred njim bo trg, ob stavbi pa tudi trata, igrišče, pokrita učilnica na prostem in parkirišče. Za izbor končne arhitekturne rešitve je Občina Bohinj sodelovala z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije, ki je končno rešitev poiskala v okviru javnega natečaja. Pri pripravi projekta so sodelovali tudi krajinski arhitekti ter strokovnjak za energetsko učinkovito sonaravno gradnjo.

Vrednost celotnega projekta je okoli 6,8 milijona evrov, pri čemer je občina uspešno pridobila slabih 1,2 milijona evrov na razpisu ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, na dodatnih sedemsto tisoč evrov pa računa na razpisu Ekosklada za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb splošnega družbenega pomena. Preostanek bo občina zagotovila preko lastnih sredstev, delno z zadolževanjem, je povedal župan Jože Sodja. Predvidoma bodo dela trajala 12 mesecev, tako da bi jeseni prihodnje leto vrtec že lahko začel obratovati.

Kot je na slovesnosti ob začetku gradnje povedala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, je vlada letos v celotni državi za gradnjo novih vrtcev in šol ali rekonstrukcijo obstoječih namenila več kot 140 milijonov evrov. »Vzgojno-izobraževalni proces in prostori vrtcev ter šol predstavljajo srce in dušo vsakega kraja, regije in na koncu tudi države,« je povedala ministrica.

Poudarila je pomen vlaganja v vrtce in šole z razvojnega vidika. Izjemno pomembno pa se ji zdi tudi zagotavljanje pogojev, da se vzgojno-izobraževalni procesi lahko odvijajo tudi v delih države, ki imajo sicer trenutno težave z nataliteto. »Prav na takšen način spodbujamo, da se v takšne kraje znova vrača življenje,« je prepričana.