V Lescah se želijo odcepiti od radovljiške občine, novo občino naj bi sestavljali krajevni skupnosti Lesce in Begunje. / Foto: Gorazd Kavčič

Nova tudi občina Lesce - Begunje?

V sredo so pobudniki v državni zbor oddali pobudo za ustanovitev nove občine Lesce - Begunje. Če bo pobuda sprejeta, bodo o ustanovitvi občine odločali krajani na referendumu. Župan Občine Radovljica Ciril Globočnik kakršnikoli spremembi območja občine nasprotuje.

V državnem zboru so nam včeraj potrdili, da je Krajevna skupnost Lesce v sredo vložila dopis s prošnjo poslankam in poslancem, da »v Državni zbor vložijo Predlog za razpis posvetovalnega referenduma za ustanovitev Občine Lesce - Begunje z izločitijo dela Občine Radovljica v novo Občino Lesce - Begunje«. V skladu s poslovnikom so namreč upravičeni predlagatelji omenjenega referenduma le poslanci.

Lesce – V sredo je skupina predlagateljev v državni zbor oddala pobudo za izvedbo referenduma za ustanovitev nove občine Lesce - Begunje. Pobudi so priložili tudi gradivo, v katerem so obrazložili, na kakšen način izpolnjujejo pogoje za ustanovitev nove občine in kakšni so razlogi za željo po odcepitvi od občine Radovljica. Kot so pojasnili, sta najpomembnejša razloga tež­nja po skladnejšem razvoju, ki ga Občini Radovljica nikakor ne uspe zagotoviti, in želja po lastnem odločanju krajanov v lastni občini. Predsednica Krajevne skupnosti (KS) Lesce Tatjana Justin je povedala, da želijo Leščani sami odločati o razvoju kraja, v anketi, ki so jo med krajani opravili maja, pa je skoraj devetdeset odstotkov vprašanih rešitev že dolgo nakopičenih razvojnih problemov videlo v novi občini. Justinova je poudarila, da je prav, da o pobudi odločajo krajani sami, zato je izvedba referenduma o tem prava pot. Samostojni občini naj bi se pridružila tudi KS Begunje, a so na izredni seji sveta KS v torek zvečer člani sveta odcepitev od radovljiške občine zavrnili. Kot je dejala predsednica KS Begunje Marija Hrovat, so se o ustanovitvi samostojne občine s KS Lesce pogovarjali že dalj časa, saj so bili nezadovoljni z odnosom občine. V zad­njem obdobju pa so se stvari v KS Begunje premaknile na bolje, dosegli so boljše sodelovanje z občino, zato svet KS pobude ni podprl.

Ob tem pa je predsednica KS Begunje poudarila, da bodo v primeru referenduma svoje mnenje o tem, v kateri občini želijo živeti, izrazili tudi občani. V majski anketi je sicer več kot 77 odstotkov vprašanih krajanov Begunj izrazilo mnenje, da so pripravljeni podpreti pripravo in aktivnosti za spremembo dela in ustanovitev Občine Lesce - Begunje.

Kot izhaja iz dokumenta Kakšna bi bila Občina Lesce - Begunje, ki ga je pripravila koordinacijska skupina za novo občino, imata KS Lesce in KS Begunje skupaj 5780 prebivalcev (KS Lesce 3496, KS Begunje pa 2284), predpisano najmanjše število za samostojno občino pa je pet tisoč prebivalcev.

Po vzoru primerljivih občin bi bilo v občinski upravi zaposlenih od osem do enajst uradnikov. Letni proračun nove občine naj bi znašal okrog šest milijonov evrov, od tega bi – po pokritju zakonsko določenih izdatkov – razpolagali z 2,5 milijona evrov za program investicij in transferjev, izhaja iz dokumenta. Podatkov o tem, koliko za investicije v KS Lesce in KS Begunje letno namenja Občina Radovljica, pobudniki nimajo, njihova analiza pa kaže, da bi se obseg sredstev v novi občini močno povečal, kar bi omogočilo izboljšanje infrastrukture ter pogojev življenja občanov.

In kaj o pobudi menijo na Občini Radovljica? Župan Ciril Globočnik je dejal: »Z vložitvijo pobude nisem se­znanjen. V torek pa sem bil prisoten na seji Sveta KS Begunje, ki je sprejel izrecen sklep proti odcepitvi od občine Radovljica, zato me vložitev pobude za ustanovitev občine Lesce in Begunje preseneča. Sam sicer nasprotujem kakršnikoli spremembi območja občine Radovljica, saj sem prepričan, da je oblikovana optimalno za zadovoljevanje potreb in interesov občank in občanov ter izvajanje vseh predpisanih nalog in funkcij.«