V likovni ustvarjalnici so izdelali čarovnice na metlah z gibljivimi rokami in svetlečimi očmi. / Foto: arhiv šole

Čarovniški vajenci

Za nadarjene in radovedne učence na Osnovni šoli Matije Čopa Kranj so v tednu pred t. i. krompirjevimi počitnicami pripravili dva čarovniška večera, na katera je bil vstop dovoljen le s čarovniškim pripomočkom, kot so klobuk, palica, metla ...

Noč čarovnic, kot jo praznujejo v Združenih državah Amerike pred prvim novembrom, dnevom spomina na mrtve, v naši tradiciji nima posebnega mesta. Kljub temu pa so čarovnice burile domišljijo mnogim pesnikom, slikarjem in pisateljem, o njih je pisal že Janez Vajkard Valvasor, so poudarili čarovniški mojstri in njihovi mentorji s Čopove šole. Burijo pa tudi otroško domišljijo, so opazili mentorji nadarjenim in radovednim učencem na omenjeni šoli ter zato zanje pripravili dva zabavna, raziskovalna in ustvarjalna večera na temo čarovništva.

Učenci so iz svojih čarovniških gnezd privihrali na metlah in se zbrali okrog čarovniškega »piskra« v strašljivo okrašeni učilnici. Najprej jih je čakalo krstno raziskovalno tekmovanje za prave čarovniške vajence. Prek skritih vprašanj so spoznavali zgodovino čarovništva na Slovenskem, stereotipe o čarovnicah in čarovniške zgodbe tako slovenskih kot tujih avtorjev, pri čemer seveda niso pozabili niti na Harryja Potterja, posvetili so se še čarovniškim trikom in zvarkom ... »Gradivo za vajeniška vprašanja smo mentorji črpali predvsem v knjižnih gradivih in sestavili vprašanja z različnih področij: matematičnega, zgodovinskega, geografskega, literarnega, medkulturnega in naravoslovnega,« je pojasnila koordinatorica skupine za delo z nadarjenimi učenci Vlasta Košnik Škrjanc. Po »ogrevanju« so otroci na novo pridobljene čarovniške moči preizkusili na delavnicah: ustvarjali so kratke igrane filme in strašljive stripe ter pripravili računalniški kviz na čarovniško tematiko. V likovni ustvarjalnici so izdelali čarovnice na metlah z gibljivimi rokami in svetlečimi očmi. Prikazali so tudi svoje kuharske veščine – namesto klasičnih piškotov so spekli čarovniške prste. »Njihove čarovniške dobrote so bile zelo okusne kljub grozljivemu videzu,« jih je pohvalila vodja delavnice Anita Kržan. Po besedah Vlaste Košnik Škrjanc je bila povsod prisotna močna ustvarjalna sila, ki je čarovniške vajence spremenila v prekanjene čarovniške mojstre, ki so na koncu prejeli tudi diplome za uspešno opravljeno vajeniško dobo.