Ko poje Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj, poje za veliko nagrado. / Foto: Rok Škufca

Zlate gimnazijke

Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj, ki ga vodi Erik Šmid, je bil pred dnevi prepričljivo najboljši na tekmovanju Zlatna lipa Tuhlja na Hrvaškem. Pevke so na gimnazijo prinesle veliko nagrado – pa tudi čudovito izkušnjo in navdihujoč aplavz publike.

Kranj – Tuhelj, kraj z znanimi toplicami v Hrvaškem Zagorju nedaleč od slovenske meje, je že tradicionalno dober kraj za mlade kranjske zbore. S tamkajšnjega zborovskega tekmovanja Zlatna lipa Tuhlja se domov skoraj vedno vrnejo z nekaj dodatnega zlatega sijaja. Veliko nagrado so že dvakrat osvojile Carmen manet z dirigentom Primožem Kerštanjem, predlani je z moškim zborom Cantores Carnioli, ki ga v veliki večini sestavljajo sedanji in nekdanji dijaki Gimnazije Kranj, po veliki nagradi segel dirigent Erik Šmid, ki je na letošnje tekmovanje popeljal Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj in s pevkami ponovil uspeh izpred dveh let.

Letošnje tekmovanje Zlatna lipa Tuhlja, ki ga organizira domače kulturno društvo, je bilo dvanajsto po vrsti. Lani je zaradi epidemije potekalo po spletu, letos pa so se odločili, da spet poskusijo z izvedbo v živo. Namesto običajnih 25 zborov so jih gostili 14, poleg hrvaških so se tekmovanja udeležili še predstavniki Bosne in Hercegovine, Kosova in Slovenije. Spremenjen pa je bil tudi termin, saj so se namesto junija pevke in pevci v tamkajšnjih termah tokrat zbrali sredi oktobra.

»Vidno je bilo, kako si prav vsi udeleženci želijo nastopanja pred množičnim občinstvom, kar smo v dveh preteklih letih močno pogrešali. Kljub epidemijskim ukrepom je bilo srečanje sproščeno in prisrčno, za kar gre zahvala zavzetim organizatorjem,« je o prvih vtisih z gostovanja povedala Barbara Kušar, gimnazijska profesorica matematike in zaprisežena zborovska pevka, ki je tudi tokrat z dekleti stopila na oder. »Naš Dekliški pevski zbor je nastopil v zadnjem sklopu tekmovanja in se zelo dobro odrezal, zapele pa smo tri pesmi z zelo različnim karakterjem.« Po renesančni Gallusovi Pueri Concinite je v romantičnem slogu sledila Gobčeva priredba ljudske pesmi Ne ouri, ne sejaj, za konec pa so prihranile še živahno priredbo mehiške ljudske Las Amarillas skladatelja Stephena Hatfielda.

Kot dodaja Kušarjeva, so pevke že med nastopom na obrazu dirigenta Erika Šmida zagledale zadovoljen nasmešek, ki je dal vedeti, da jim je izvedba dobro uspela. Raznovrstnost in izraznost zbora je prepričala tudi žirijo, ki je Dekliškemu zboru dodelila zlato plaketo in visokih 94,7 odstotne točke. Zlato plaketo so si prislužili še trije zbori: eden najboljših zborov na Kosovu Siparantum in dva hrvaška zbora: mešani zbor Ivan pl. Zajc iz Zagreba ter vokalna skupina Pučpuljike iz Čakovca. Sledil je finalni nastop s ponovitvijo ene od pesmi iz tekmovalnega programa. »Naša ponovna izvedba Las Amarillas je izzvala huronsko navdušenje publike in tudi žirije, ki nam je namenila veliko nagrado Tuhlja. Veselje je bilo neizmerno, deževale so čestitke z vseh strani, znani hrvaški zborovodja in z moškim zborom zmagovalec lanskoletne izvedbe Josip degl' Ivellio pa je k našemu nastopu zapisal: 'Zaslužena zmaga, neverjetna muzikalnost prekrasnih deklet v belem, pravih glasbenih angelov'.«

Pevke so se po podelitvi pokala številnim poslušalcem zahvalile s svojo izvedbo Dujmićeve skladbe Dobre djevojke, ki so jo še v prejšnjem stoletju prepevali Novi fosili. »Publiko smo dvignile na noge in cela dvorana je pela z nami,« je še povedala Barbara Kušar. »Pesem pravi, da gredo pridna dekleta v raj, poredna pa – kamor želijo. Za naše pevke pod vodstvom odličnega zborovodje Erika Šmida velja oboje. Za zmago so zadnji mesec res pridno delale in prepričana sem, da jih tako petje lahko pripelje kamorkoli.«