V Kranju rekordna proračuna

Mestna občina Kranj bo v prihodnjih dveh letih za investicije in transfere namenila približno šestinšestdeset milijonov evrov. Svetniki so osnutka rekordnih proračunov že potrdili.

Kranj – Kranjski mestni svet je na oktobrski seji prvič obravnaval proračuna za leti 2022 in 2023 ter potrdil njuna osnutka. Gre za rekordna proračuna, saj bodo imeli v Kranju v prihodnjem letu za odhodke in druge izdatke (odplačilo kreditov) na voljo kar dobrih 88,5 milijona evrov, leto kasneje pa približno 80,5 milijona evrov. Ker bodo načrtovani prihodki nižji (72,4 milijona evrov v letu 2022 in 68,25 milijona evrov leto kasneje), je v obeh letih poleg prenosa neporabljenih sredstev iz preteklih proračunov predvideno tudi zadolževanje do 12 milijonov evrov, s čimer bo Mestna občina Kranj v veliki meri izkoristila svoj kreditni potencial.

Za investicije in transfere bodo v letu 2022 namenili 37,5 milijona evrov, v letu 2023 pa 28,3 milijona evrov, skupaj torej skoraj 66 milijonov evrov. Po besedah podžupana Janeza Černeta (SD) je bilo glavno vodilo pri pripravi proračunov, da počrpajo čim več evropskih sredstev, ki so še na voljo v iztekajoči se finančni perspektivi do leta 2020. Vsi načrtovani občinski projekti imajo tako predvidene tudi druge vire financiranja, bodisi sofinanciranje s strani Evropske unije in/ali države bodisi sredstva, pridobljena na drugih razpisih, ali pa plačilo komunalnega prispevka.

Župan je ocenil, da sta proračuna zelo razvojno naravnana in vsebujeta prelomne investicije, ki bodo spremenile sliko Kranja in izboljšale življenjski standard občanov. Kot glavni izziv je navedel urejanje infrastrukture v poslovni coni Hrastje, za kar bodo prihodnje leto namenili pet milijonov evrov, v letu 2023 pa še 1,9 milijona. Med najpomembnejše investicije je Rakovec uvrstil tudi gradnjo komunalne infrastrukture Golnik–Mlaka (3,8 milijona evrov), ki je predpogoj za izvedbo načrtovane širitve klinike na Golniku, v katero bo država investirala 37 milijonov evrov. Ureditev komunalne infrastrukture in cest na relaciji Gorenja Sava–Rakovica–Zabukovje–Spodnja Besnica in Zgornja Besnica bo stala 5,5 milijona evrov, rekonstrukcija Savske ceste z izgradnjo novega mostu pri Planiki, kjer bo republiški stanovanjski sklad gradil stanovanjsko sosesko, pa 5,7 milijona evrov.

Občina bo še naprej gradila kolesarske povezave (3,6 milijona evrov do leta 2024), izvajala energetsko sanacijo občinskih objektov (2,53 milijona evrov), vlagala v trajnostno mobilnost (9,3 milijona evrov do leta 20249 in zmanjševanje emisij v prometu (5,3 milijona evrov do leta 2024), kjer bodo med drugim kupili tudi štiri električne avtobuse. Vrsto investicij bodo izvedli na šolskih in vrtčevskih objektih, med drugim bodo za novi prizidek pri OŠ Staneta Žagarja namenili 2,5 milijona evrov, za nov Vrtec Sonček pa dobra dva milijona evrov. Med drugim bodo uredili še podjetniški inkubator Kovačnica (1,7 milijona evrov) in obnovili lokalno cesto Kranj–Hrastje (1,8 milijona evrov), za urbano prenovo Kranja in ureditev kanjona Kokre pa bodo namenili po 1,5 milijona evrov.

Na podlagi novega odloka o investicijah v krajevnih skupnostih bodo vsaki od njih namenili po 600 tisoč evrov letno, proračuna pa vsebujeta tudi sredstva za izvedbo participativnega proračuna, za kar bo v obeh letih namenjeno 1,25 milijona evrov.

Mestni svetniki so s predstavljenima proračunoma zadovoljni, predvsem ker so njuni pripravljavci v veliki meri upoštevali tudi predloge svetniških skupin.