Predsednik RS Borut Pahor se je z dijaki pogovoril o njihovih ambicijah, ustvarjalnosti, poteh poklicnega razvoja in upanju za prihodnost. / Foto: Pika Pauletić, Gimnazija Kranj

Raziskujte svoje talente

Na Gimnaziji Kranj je v torek potekal že četrti Dan talentov, ki je obenem zaznamoval desetletnico sodelovanja šole in iniciative Inženirke in inženirji bomo! Dijaki so v goste povabili predsednika RS Boruta Pahorja in 18 izbranih gostov, s katerimi so se pogovarjali o življenjskih in kariernih poteh.

Kranj – Dogodek, ki je nastal pred tremi leti pod okriljem projekta Inženirke in inženirji bomo!, je skupina dijakov pod mentorstvom Alenke Bizjak in omenjenega projekta organizirala z namenom iskanja odgovorov na vprašanje, ki pesti vsako mlado osebo ob koncu srednješolskega izobraževanja – kam in kaj študirati? Pri razmislekih o svojih življenjskih in kariernih poteh so se povezali z uspešnimi posamezniki, ki so nekoč stali pred podobnimi odločitvami. Letos so v pogovorna omizja povabili 18 strokovnjakov različnih področij, med njimi tudi forenzičnega psihologa, ekonomistko, arhitektko, farmacevtko, fizika, zdravnika, športnike, pedagoge in druge, s katerimi so se pogovarjali dijaki tretjih in četrtih letnikov.

»Dan talentov je vsako leto rasel in z njim dijaki, saj so dobili priložnost, da razvijajo svoje ideje, talente. Dokazali so nam, da so v nekaterih veščinah in spretnostih veliko boljši od nas. V vseh letih smo se eden od drugega ogromno naučili,« je dejala Bizjakova. Član organizacijske ekipe dijak Vito Grilc pa je ob tem dodal: »Dan talentov je pomemben faktor pri odločanju o tem, kam in kako naprej. Pogosto dobimo dijaki čisto nov uvid v področje, s katerim se gost ukvarja. Obisk predsednika države je bil malo trši organizacijski oreh, a smo ga vseeno vneto in z veseljem strli. Ves čas smo imeli v mislih, da je tako visok obisk velika čast in dragocena izkušnja.«

Tokrat so dijaki v goste torej povabili tudi predsednika Boruta Pahorja, s katerim so se pogovarjali o talentih, prihodnosti Slovenije, Evrope in sveta ter aktualnih družbenih izzivih ter tudi o potencialu mladih, da nekoč kdo med njimi tudi sam postane predsednik države. Predsednik je med drugim poudaril pomen osebnega raziskovanja, ki posameznika krepi v bolj odprto, samozavestno, ustvarjalno in svobodnejšo osebo. »Prijatelji, starši, profesorji, mentorji si lahko med seboj pomagamo, a na koncu ostane del, ki je na nas samih. Zavedati se in sprejeti odgovornost za svoj osebnostni razvoj je zelo pomembno, saj odgovornost pogosto prelagamo na druge. To, da vsak išče sebe, je velikega pomena pri odraščanju. To je čas, ko iščete svoje talente in imate še vse pred seboj, pri tem pa se ne bojte spodrsljajev,« je dejal Pahor.

Ob zaključku pogovora je predsedniku soustanoviteljica iniciative Inženirke in inženirji bomo! Edita Krajnović izročila posebno darilo, inovativno slovensko namizno igro, ki promovira dosežke slovenskih inženirjev, inovatorjev in pionirjev – Slovenski kvizum.