Grbinasti poligon je primeren za uporabo tako kolesa in skiroja kot rolk in rolerjev. / Foto: Simon Šubic

Prvi trajnostni poligon

V petek so v Kranju v uporabo predali grbinasti kolesarski poligon iz žlindre, ki sta ga Kranju donirala Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez in Skupina SIJ – Slovenska industrija jekla s partnerji.

Kranj – Ob športnem igrišču med vrtcema Mojca in Najdihojca na Planini v Kranju so v petek odprli prvi trajnostni grbinasti kolesarski poligon iz žlindre v Sloveniji. Gre za edinstven projekt, ki sledi načelom krožnega gospodarstva, saj je pri njihovem nastanku uporabljena žlindra, stranski proizvod jeklarske industrije, ki pri gradnji nadomešča drobljenec iz kamna in tako prispeva k zmanjšanju porabe naravnih virov, poudarjajo v Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez (OKS – ZŠZ), ki bo v partnerstvu s Skupino SIJ – Slovenske industrije jekla, podjetjem Batt Crew in društvom Dejmo prihodnje leto predvidoma postavil še tri grbinaste poligone iz žlindre.

Za izgradnjo poligona so uporabili črno jeklarsko žlindro, ki jo kot stranski produkt proizvodnje jekla pridelujejo v jeseniškem SIJ Acroniju. Vodja korporativnega komuniciranja v SIJ-u Katja Krumpak je ob tem zagotovila, da je žlindra ustrezno certificirana za takšno uporabo in se med drugim uspešno uporablja pri gradnji cest. V največji jeklarski skupini v Sloveniji si sicer ves čas prizadevajo za razumevanje jekla kot široko uporabnega materiala, je ob tem poudarila Krumpakova in dodala: »Prepričana sem, da bodo te grbine mladim v veselje, spodbuda za rekreacijo in prebujanje jeklene volje, te notranje moči za vztrajnost in neomajnost na poti do cilja, ki je že od nekdaj tudi v značaju Skupine SIJ. Vesela sem, da se je Mestna občina Kranj odzvala na našo pobudo.«

Za postavitev poligona je poskrbelo podjetje Batt Crew, ki je znani graditelj kolesarskih poligonov. Prokurist Janez Bajda je razložil, da so se z žlindro srečali prvič, zato so morali najprej opraviti nekaj raziskav, kako jo uporabiti, in ugotovili, da se žlindra obnaša precej podobno kot kopani materiali.

Skupina SIJ in OKS – ZŠZ sicer že od leta 2014 po slovenskih občinah postavljata tudi jeklene poligone za vadbo na prostem, kakršnega so minuli teden v uporabo predali tudi pod Šmarjetno goro v Kranju. »Pomembna vloga OKS – ZŠZ je tudi skrb za to, da se s športom v svojem prostem času ukvarja čim več ljudi. Prizadevamo si ustvarjati okolje, ki spodbuja k ukvarjanju s športom, in športna infrastruktura je seveda pogoj, da imamo široko paleto možnosti. Če nam pri tem uspe delovati trajnostno, je zadovoljstvo seveda še večje,« je dejala Taja Škorc, direktorica oddelka šport za vse in šport na lokalni ravni na OKS – ZŠZ.

»Na Mestni občini Kranj želimo ponuditi osnovo – športno in infrastrukturno, ki je pogoj, da se mladi in odrasli razvijajo ter ohranjajo svojo telesno zmogljivost,« je dodal podžupan Robert Nograšek.