Vlada podprla razpis referenduma

Vlada je državnemu zboru predlagala, da razpiše posvetovalni referendum o ustanovitvi nove občine Golnik. Sinoči so Predosljani in Britofljani na javni seji prisluhnili argumentom za in proti novi občini.

Ljubljana – Vlada je na četrtkovi redni seji obravnavala predlog za razpis referenduma za ustanovitev občine Golnik z izločitvijo dela mestne občine Kranj in ocenila, da so zakonski pogoji za razpis referenduma izpolnjeni, zato državnemu zboru predlaga, da izvede postopek z razpisom referenduma, s katerim bo ugotovil voljo volivcev v naseljih, ki naj bi postali območje nove občine.

V svojem mnenju vlada med drugim ugotavlja, da gre v predlaganem primeru z vidika teritorialnega načela za zaokroženo območje 22 naselij v sedmih krajevnih skupnostih. Nova občina bi imela več kot 10 tisoč prebivalcev, medtem ko zakon o lokalni samoupravi zahteva najmanj pet tisoč prebivalcev. Vlada tudi ugotavlja, da so izpolnjeni pogoji iz 13. člena zakona o lokalni samoupravi, da mora biti občina sposobna zadovoljevati potrebe in interese svojih prebivalcev in izpolnjevati druge naloge v skladu z zakonom (osnovne šole, vrtci, primarno zdravstvo, komunalne storitve …). Upoštevajoč zakon o financiranju občin vlada tudi ugotavlja, da bi bila nova občina, glede na število prebivalcev in način izračuna primerne porabe občine, sposobna samostojno opravljati zakonsko določene naloge za svoje prebivalce.

Vlada je prav tako ugotovila, da bi preostanek mestne občine Kranj po morebitni izločitvi 22 naselij v novo občino Golnik še naprej izpolnjeval z zakonom določene pogoje za občino in za mestno občino.

Sinoči je sicer v Kulturnem domu v Predosljah potekala javna seja, ki sta jo pripravila sveta krajevnih skupnosti Britof in Predoslje. Na njej je kranjski župan Matjaž Rakovec predstavil argumente za ohranitev sedanje mestne občine Kranj, Barbara Gunčar pa argumente Iniciative S Kranj za ustanovitev občine Golnik.