O nominiranih pesniških zbirkah in programu Jenkovih dnevov so spregovorili: (z leve) Varja Balžalorsky Antić, Dušan Merc, Klemen Malovrh, Rudi Zevnik in Nataša Čebular. / Foto: Igor Kavčič

Deset Jenkovih dni

S poklonom pesniku Simonu Jenku ob njegovem grobu v Prešernovem gaju so se včeraj popoldan začeli že tradicionalni Jenkovi dnevi, katerih vrhunec bo prihodnjo sredo podelitev Jenkove nagrade za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let. Znanih je pet nominacij.

Kranj – V zadnjih letih se Jenkovi dnevi v spomin na enega najvplivnejših slovenskih pesnikov Simona Jenka že tradicionalno odvijajo med 18. in 27. oktobrom, dnevoma njegove smrti in rojstva. Že včeraj, natanko 152 let od njegove smrti, so se pesniku poklonili z nastopom učencev OŠ Simona Jenka in dijakov Gimnazije Kranj ob njegovem spomeniku v Prešernovem gaju, v Mavčičah pa so o pesniku Sorškega polja odprli stalno razstavo.

Po Simonu Jenku se imenuje tudi osrednja slovenska pesniška nagrada, ki jo že 36. leto zapored podeljuje Društvo slovenskih pisateljev za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let. Na novinarski konferenci so v četrtek naznanili pet nominiranih pesniških zbirk, ki po mnenju komisije v svoji edinstvenosti in posebnosti izstopajo med številnimi novoizdanimi zbirkami.

»Kljub temu da so različni dogodki s podelitve lani zaradi epidemije odpadli, smo nagrado podelili, kar kaže na njeno trdoživost,« je poudaril predsednik Društva slovenskih pisateljev Dušan Merc. »Nagrada je zelo pomembna, ker jo pesniki podeljujejo pesnikom, kar je posebna čast. Mnogi nagrajeni avtorji so se kasneje izkazali za zelo pomembne in prelomne v svojem času.« Ob tem je dodal, da je upravni odbor društva sprejel sklep, da se letos nagrada podvoji na dva tisoč evrov, prepričan, da bi jo v prihodnje morali še povišati.

Komisija za Jenkovo nagrado v sestavi lanski nagrajenec Brane Mozetič, Veronika Dintinjana, Petra Kolmančič, Gregor Podlogar in predsednica žirije Varja Balžalorsky Antić, ki je tudi predstavila nominirance, je prebrala ogromen korpus pesniške produkcije zadnjih dveh let, saj je v za nagrado upoštevanem času od 1. julija 2019 do 30. junija 2021 izšlo več kot 450 knjig. Nominirane pesniške zbirke za Jenkovo nagrado 2021 so: Idioritmija Barbare Korun, Krhke karavane Muanisa Sinanovića, Nebo pod vodo Tine Kozin, Privlačnost Alje Adam in To telo, pokončno Nine Dragičević.

»Dogodkov v okviru Jenkovih dni bo letos sicer nekoliko manj, pomembno pa je, potem ko je lani program, kolikor ga je bilo, potekal v virtualni obliki, da bodo ti letos v živo,« je povedal Klemen Malovrh, direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj; da se bodo, čeprav je Prešeren v Kranju bolj izpostavljen, v prihodnje še bolj trudili predstavljati tudi Jenka. Že v sredo, 20. oktobra, ob 18. uri v Mestni knjižnici Kranj sledi okrogla miza z nominiranimi avtorji. Kot je še dodal, je v načrtu tudi adaptacija celotne hiše v starem mestnem jedru, v kateri je pesnik nekaj časa živel in tudi umrl.

Zavod vsa leta sodeluje s Kulturnim društvom Simona Jenka – Šmonca Mavčiče, kjer tudi v okviru letošnjih Jenkovih dni pripravljajo nekaj prireditev. Predstavil jih je predsednik društva Rudi Zevnik. V petek, 22. oktobra, ob 17. uri, bodo tako spomin na rojaka obudili na Mavški tržnici, naslednji dan, v soboto, 23. oktobra, pa bo med 9. in 12. uro potekal Pohod po poti Jeprškega učitelja – od Drulovke do Podreče. »Pohod je dolg slabih sedem kilometrov, vodniki pot popestrijo z razlagami o pesniku in krajih, kjer pohod poteka, na posameznih vmesnih postajah pa udeležence čakajo tudi razna presenečenja,« je povedal Zevnik in dodal, da bodo ob zaključku ob spomeniku na Podreči pripravili tudi kulturni program ter hkrati zaznamovali praznik KS Mavčiče.

Vrhunec Jenkovih dni bo na obletnico pesnikovega rojstva v sredo, 27. oktobra, ob 19.30 v avli Mestne občine Kranj, ko bodo pesnice in pesniki predstavili svoje izbrane pesmi iz nominiranih pesniških zbirk, na slovesnosti pa bodo podelili tudi letošnjo Jenkovo nagrado.