Lojze Wieser

Četrti Dnevi alpsko-jadranske kuhinje v Celovcu

Na presečišču treh kulinaričnih kultur (3)

Zadnji dan obiska v Celovcu smo slovenski turistični novinarji prosto dopoldne izkoristili za raziskovanje mesta. Nekateri so se odpravili do Vrbskega jezera peš, drugi s kolesom, predvsem pa nas je prevzel vrvež znane celovške tržnice Benediktinermarkt. Še vreme nam je bilo naklonjeno, saj je bila jesenska sobota sončna in tudi topla. Marsikoga je privlačil obisk zgodovinsko-umetniške postojanke Muzeja moderne umetnosti Koroške (Museum Moderner Kunst Kärnten) na dvorišču gradu v središču mesta. Mimogrede so se ljubitelji umetnosti ustavili še v mestni galeriji (Stadtgalerie Klagenfurt) ter na hitro zavili v galerijo Alpen-Adria-Galerie, ki stoji v neposredni bližini mestne galerije, pet minut hoda od nje.

Če se vrnemo na tržnico Benediktinermarkt ... Ta na eleganten način združuje priznane prodajalce s podeželja in vrhunsko urbano kulinariko. Menjava generacij je v zadnjih letih prispevala k temu, da je tržnica znova zelo priljubljena. Nekateri jo obiščejo zaradi velike izbire sirov ali okusnega kislega kruha, drugi prihajajo, odkar pomnijo. Tu je tudi neke vrste bistro Kochwerkstatt, kjer ustvarja kuhar Christian Cabalier. Za tiste, ki želijo pokusiti, kaj nastaja izpod njegovih rok, je srčno priporočena rezervacija, sicer na sončno soboto ne bodo dobili mize. Tu so svoj prostor v kozarcih našla tudi slovenska vina. Dame uživajo ob klepetu, starejši se odločijo za kosilo, redki so tisti, ki na mali terasi Kochwerksttata popijejo le kavo. Večina si privošči vsaj predjed. Cene so primerne priljubljenosti lokala, ki pri domačih gostih zadnja leta kar vztraja.

Preden pa smo se dokončno odpravili na sončno stran Alp, smo še enkrat obiskali Ossiacher Hof v središču mesta, kjer je Lojze Wieser vodil pokušino pršutov, med njimi pa radovednim degustatorjem in degustatorkam predstavil tudi našega najbolj znanega, kraškega.

(Konec)