Kranjski župan Matjaž Rakovec (desno) in Tomaž Bergoč, Unicef Slovenija / Foto: MOK

Varna točka tudi na občini

Kranj – Stavba Mestne občine Kranj na Slovenskem trgu 1 je pred kratkim postala del mreže Unicefovih varnostnih točk, v katero se lahko zatečejo otroci in mladostniki, ki so v stiski, se pogovorijo o svoji težavi z za to usposobljenimi uslužbenci občine, ti pa jim nudijo trenutno zaščito, pomoč ali zgolj nasvet. Tja se zatečejo, ko se ne počutijo varne v svoji skupnosti, se čutijo ogrožene med vrstniki, so žrtve nasilja, so se morda izgubili in želijo poklicati starše, so bili priča kaznivemu dejanju. Nekateri otroci in mladostniki se na varne točke prav tako obrnejo zaradi ljubezenskih težav, v zadnjem času pa tudi zaradi stisk, ki jih je prinesla epidemija covida-19.

»Otroci so naše največje bogastvo, naša prihodnost, zato se je treba, če se znajdejo v stiski, takoj odzvati in jim prisluhniti. Zaposleni na MOK, usposobljeni za delo s to ranljivo skupino, bodo na Varni točki, ki smo jo vzpostavili na občini, prisluhnili vsakomur, ki bo potrkal na naša vrata,« je ob tej priložnosti povedal župan Matjaž Rakovec. Tomaž Bergoč, izvršni direktor Unicefa Slovenija, je dodal, da se z Varnimi točkami na občinah krepi povezanost lokalnega okolja s pomembnimi institucijami projekta, predvsem policijo in centrom za socialno delo, kar je ključno za uspešno detekcijo otrok v stiski in nudenje pomoči. »Žal živimo v času, ko stiske otrok naraščajo in se poglabljajo, dolžnost odraslih pa je, da jih ne spregledamo in se znamo nanje odzvati,« je poudaril.

V Kranju Varne točke med drugim delujejo tudi na policijski postaji, v domu upokojencev, zavodu za turizem in kulturo, zdravstvenem domu, mestni knjižnici ... Organizacije, ki bi se rade vključile v projekt, naj se obrnejo na manja.vovk@kranj.si ali info@skrlovec.net, so še sporočili z občine.