V domu krajanov je bila na ogled razstava ročnih del krožka vezilj Katarine, ob njej pa razstava slikarskih del domačih likovnih ustvarjalcev.

S tradicionalno prireditvijo pozdravili jesen

Tudi letos je Kulturno-umetniško društvo Zasip v sodelovanju s tamkajšnjim turističnim društvom organiziralo Prgarske dneve, prireditev, na kateri so z delavnicami, kulturnim programom in degustacijo lokalnih dobrot domačine in druge obiskovalce seznanili s kuharskimi mojstrovinami iz moke iz tepk, iz katere so ženske včasih pekle kruh.

Prebivalce Zasipa so včasih imenovali Prgarji, ker so tamkajšnje ženske iz sušenih hrušk tepk oziroma prg mlele moko, iz nje pa z dodajanjem pšenične moke pekle kruh.

Zasip – Kot je povedala predsednica KUD Zasip Dragica Marta Sternad Kenda, so obiskovalci lahko pokusili raznovrstne jedi, ki jim je poleg drugih sestavin dodana prgina moka: kruh, narastek, cvrčki, zvitki, štruklji, polnjene krpice s tepko in kranjsko klobaso, kolač Marije Terezije, prgini prijatelji, hruševa voda …

Letošnje, že sedme Prgarske dneve po vrsti so pripravili prvi konec tedna v oktobru, tokrat zaradi razmer v okrnjeni obliki, torej brez večjih kulturnih dogodkov v živo, je še povedala predsednica kulturnega društva in dodala: »V Domu krajanov Zasip sta bili postavljeni razstavi ročnih del krožka vezilj Katarine, ob njej pa razstava slikarskih del domačih likovnih ustvarjalcev. V preddverju je bila bogata degustacija številnih okusnih jedi po novih in starih receptih iz prge. V treh dneh se je ob čudovitem koncu tedna zvrstila množica obiskovalcev, ki so imeli kaj videti in kaj okusiti. Vezilje krožka Katarine so svojo razstavo v Zasipu v teh dneh razširile tudi v Festivalno dvorano Bled, kjer so se predstavile z drugimi gorenjskimi sekcijami ročnih del.«

Kot pravi Dragica Marta Sternad Kenda, so tudi z letošnjimi Prgarskimi dnevi pozdravili jesen, njene lepote in si ob njih želeli zdravja ter druženj z vsemi, ki jim je mar za ohranjanje kulturne, kulinarične in zgodovinske dediščine.

In še pojasnilo o imenu prireditve: prebivalce Zasipa so včasih imenovali Prgarji, ker so tamkajšnje ženske iz sušenih hrušk tepk oziroma prg mlele moko, iz nje pa z dodajanjem pšenične moke pekle kruh. Ime tepka izhaja iz časa avstro-ogrske monarhije, ko je cesarica Marija Terezija ukazala ljudem, zlasti kmečkemu prebivalstvu, naj zaradi preprečevanja lakote množično nasadijo in razmnožujejo hruške. Kdor tega ni hotel, naj bi bil tepen. Tako se je hrušk prijelo ime tepka, še pojasni Sternad Kendova.

»Zasluga, da se je prgarsko izročilo ohranilo do danes, gre nekdanji gledališko -folklorni skupni Prgarke, ki je kot sekcija KUD Zasip delovala vrsto let z lutkovnimi predstavami, gledališkimi ig­rami in drugimi dogodki. Tradicijo danes obujajo v Aktivu žena Prgarije skozi raznovrstne in odlične jedi, narejene po receptih njihovih babic, ki so vedno bolj znani v širši regiji in postajajo del kulturne dediščine Slovenije,« je dodala predsednica KUD Zasip.