Pri pripravi razstave o loških gostilnah so sodelovali tudi domačini, na ogled pa je od minulega četrtka.

Loške gostilne skozi čas

Zanimivo razstavo, na kateri so predstavljene loške gostile, gostilniški predmeti, razglednice gostiln pa tudi znani loški kuharji, so s pomočjo domačinov pripravili v Knjižnici Ivana Tavčarja v Škofji Loki.

Med loškimi gostilnami je pozornost namenjena tudi znani Slaščičarni Homan; tisti, ki si bodo podrobneje ogledali in prebrali gradivo, pa bodo našli tudi stari recept za znamenite Homanove »kremšnite«, ki ga je uporabljala Beti Homan.

Škofja Loka – Da so bile gostilne vedno pomemben prostor druženja in ne le kraj, ki ga obiščemo, ko smo lačni in žejni, je bil nov dokaz tudi odprtje razstave v natrpanem in že zdavnaj premajhnem oddelku za odrasle v škofjeloški Knjižnici Ivana Tavčarja. »Naj vas pozdravim v naših prostorih, ki bi jih lahko, glede na razstavo, ki jo odpiramo, poimenoval kar 'štamprle'. Upam, da boste kmalu takšne razstave gledali v 'sodu',« je številne zbrane obiskovalce nagovoril direktor Matjaž Eržen, slovesno vzdušje ob odprtju razstave z naslovom Loške gostilne skozi čas pa je s kitaro pričarala mlada Anja Čadež.

»V Knjižnici Ivana Tavčarja smo to poletje za namen domoznanskega septembra in Dnevov evropske kulturne dediščine zbirali gradivo, povezano z loškimi gostilnami, ki so že od nekdaj stičišča kulinarike in družabnega. Zbrali smo fotografije, razglednice, kuharske knjige, recepte in predmete, povezane z obiskovanjem gostišč. Slikovno gradivo smo začinili s spomini in zgodbami lokalnega prebivalstva,« je povedala Ana Marija Miklavčič in pojasnila, da je bil višek razvoja loškega gostinstva med prvo in drugo svetovno vojno, ko je bilo v mestu kar 23 gostiln, vinotočev, krčem ter kavarna. Po drugi svetovni vojni je večina gostiln zaprla vrata zaradi občinske uredbe o zapiranju privatnih gostiln. Tiste, ki so prešle v družbeno last, so skozi leta zamrle. Tako je bilo na začetku osemdesetih let prejšnjega tisočletja v mestu le še sedem družbenih lokalov in štiri privatne gostilne. »Število gostiln v loškem mestnem jedru se do danes ni bistveno spremenilo, saj se trenutno lahko najemo le v treh,« je tudi povedala Miklavčičeva, ki je skupaj s Sašo Bogataj Ambrožič tudi avtorica razstave. Skupaj sta prebrali tudi nekatere zanimive spomine domačinov, ki so sodelovali pri pripravi razstave. V knjižnici si jo je moč ogledati še do 27. novembra.