STOP nasilju, opozarjajo v Splošni bolnišnici Jesenice. / Foto: Gorazd Kavčič

Tudi udarci ali brce v trebuh ...

V jeseniški bolnišnici ugotavljajo, da se nestrpnost z ulic seli tudi v bolnišnice. Njihovi zaposleni so v zadnjem obdobju pogosto deležni nasilja s strani pacientov in njihovih svojcev.

»Vsi smo v istem čolnu, pacienti, obiskovalci in zaposleni, in pomembno je, da ohranimo strpnost in spoštovanje,« je dejal pomočnik direktorja bolnišnice Benjamin Lukšič. In še: zdravstveni delavci, ki delajo "v prvi liniji", so za razmere še najmanj krivi ...

Že na vhodu v bolnišnico so nekateri pacienti nestrpni, ker morajo zaradi razmer počakati pred vhodom, saj mnogi na pregled pridejo pol ure ali celo uro prezgodaj. Pogosto smo deležni tudi verbalnega nasilja svojcev po telefonu ali v živo, češ da ne dobijo dovolj informacij o zdravstvenem stanju svojcev. Moti jih tudi omejitev obiskov. Četudi se zavedamo, kako pomembni so obiski tako za hitrejše okrevanje pacientov kot tudi za svojce, pa vendarle moramo upoštevati ukrepe za zaščito pred širjenjem koronavirusa, obvezen je pogoj PCT, obiski pa so dovoljeni le enemu zdravemu svojcu na dan," je na problem nasilja nad zdravstvenimi delavci opozorila glavna medicinska sestra internistične službe v Splošni bolnišnici Jesenice Anja Novak. Kot je dodala, se pri svojem delu žal srečujejo tudi s fizičnim nasiljem, tako so bile medicinske sestre že deležne tudi udarca z roko ali brce v trebuh, ko je kakšen pacient v deliriju ali kakšna starejša oseba z demenco postala fizično agresivna. "Ob tem se počutimo zelo slabo, saj smo tu zato, da ljudem pomagamo. Ob vsem pomanjkanju kadra in koronavirusu nas je zdaj še strah nasilja ..." je dodala.

Da se nestrpnost z ulic seli v bolnišnice, je potrdil tudi pomočnik direktorja bolnišnice Benjamin Lukšič. Kot je dejal, se je število zabeleženih nasilnih dejanj v bolnišnici v zadnjem letu močno povečalo, letos so jih zabeležili že trideset (lani v celem letu 31). Prav zato so problemu začeli namenjati posebno pozornost. Vzpostavili so sistem, po katerem zaposleni poročajo o primerih nasilja nad njimi, prav tako pa so se odločili za izobraževanja zaposlenih, da bodo znali odreagirati, če bodo deležni nasilnega vedenja s strani pacientov ali obiskovalcev. Med drugim jih bodo učili komunikacijskih tehnik, tehnik umirjanja napetosti v pregretih situacijah in tudi samoobrambe.

Tudi zato, da bi o problematiki spregovorili naglas, so ob 2. oktobru, ki je svetovni dan nenasilja, pred vhodom v bolnišnico postavili stojnico, na kateri so dijakinje zdravstvene nege Srednje šole Jesenice obiskovalce ozaveščale o pomenu nenasilja na vseh ravneh življenja. Po vsej bolnišnici so nalepili plakate, na dogodku pa so sodelovali tudi policisti Policijske postaje Jesenice, s katero bolnišnica zelo dobro sodeluje.