Višja olajšava za kmetijske stavbe

V Železnikih so z novim odlokom o komunalnem prispevku zvišali olajšavo za nestanovanjske kmetijske stavbe, ki namesto petdeset sedaj znaša osemdeset odstotkov.

Železniki – Občinski svet je na zadnji seji sprejel odlok o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo na območju Občine Železniki. V občinski upravi so se v sodelovanju z zunanjim izvajalcem podjetjem Igea priprave odloka in elaborata s podlagami za odmero prispevka lotili zaradi spremenjene zakonodaje. Pri tem so zasledovali cilj, da prispevna stopanja ostane primerljiva s sedanjo ureditvijo in da bi čim manj posegali v višino komunalnega prispevka. Upoštevali so tudi pobudo svetnikov iz prve obravnave glede povišanja olajšave za nestanovanjske kmetijske stavbe, ki so jo dvignili z dosedanjih petdeset na osemdeset odstotkov.

Po izračunih občinskega strokovnega sodelavca za urbanizem Marka Demšarja bi za nestanovanjsko kmetijsko stavbo z bruto tlorisno površino 900 kvadratnih metrov na 1000 kvadratnih metrov veliki gradbeni parceli polovični komunalni prispevek znašal 7592 evrov, ob 80-odstotni olajšavi pa slabih 3000 evrov. To je občutno manj kot v ostalih treh občinah na Škofjeloškem, kjer bi kljub olajšavam plačilo komunalnega prispevka za omenjeni objekt presegalo 10 tisoč evrov. Demšar je tudi izračunal, da naj bi zaradi povišanja olajšave za nestanovanjske kmetijske stavbe izpad v občinskem proračunu znašal približno dva tisoč evrov na leto. Predstavil je še izračune komunalnega prispevka za stanovanjske in industrijske stavbe, ki je prav tako nižji kot v sosednjih občinah. Za hišo bruto tlorisne površine 300 kvadratnih metrov na 500 kvadratnih metrov veliki gradbeni parceli bi denimo graditelji v Železnikih odšteli 6665 evrov, v Gorenji vasi in Žireh po dva tisoč evrov več, v Škofji Loki pa bi komunalni prispevek znašal dobrih 12.400 evrov.

Glede novega odloka je Demšar razložil, da se stroški obstoječe komunalne infrastrukture porazdelijo na kvadratni meter gradbene parcele in bruto tlorisne površine ter se izračuna prispevna stopnja, ki jo graditelj plača pri izdaji gradbenega dovoljenja. Prejšnji odlok je upošteval neto tlorisne površine, sedaj pa tega ni več, ker jih tudi v projektnih dokumentacijah ne prikazujejo več. Novi odlok se nanaša le na obstoječo komunalno infrastrukturo, medtem ko se je prejšnji tudi na novo infrastrukturo. V primeru njene gradnje na večjem poselitvenem območju bodo ločeno sprejemali program za novo infrastrukturo, je razložil Demšar. V novem odloku so sicer že zajeli tudi območja, načrtovana v spremembah občinskega prostorskega načrta, ki je ta čas v pripravi.