Kuharski mojster Jožef Oseli

Obudili jedi iz preteklosti

Paštete, kipniki, vlivanke, poprtnik, različne vrste kruha in še celo vrsto drugih dobrot iz preteklosti, ki jih danes skorajda ne poznamo več, so imeli obiskovalci priložnost pokusiti minulo soboto na Miljah.

Milje – V KD Hiša čez cest na domačiji Pr' Franč so imeli minulo soboto obiskovalci prav posebno in redko priložnost okusiti izbrane jedi, ki so jih na Slovenskem pripravljali v 18. in 19. stoletju, danes pa je marsikatera med njimi že pozabljena.

»Letošnji Dnevi evropske kulturne dediščine, ob katerih smo organizirali današnji dogodek, potekajo v znamenju hrane pod temo Dober tek! Prav zato smo se v sodelovanju s kranjskim zavodom za varstvo kulturne dediščine odločili, da obudimo pripravo starih jedi, ki jih obiskovalci lahko tudi pokusijo,« nam je povedala Dragica Markun iz Hiše čez cesto.

Obiskovalci, ki so si lahko ogledali tudi razstavo kuhinjskih pripomočkov iz preteklosti in prisluhnili ljudskim pevcem Hiše čez cesto, so lahko pokusili kakšnih 15 različnih jedi. Med drugim gobovo juho z ajdovo kašo, različne vrste kruha, nadevana »pišeta«, zajčjo in zeljno pašteto, ki je povsem drugačna kot paštete, ki jih poznamo danes. Včasih so namreč pod imenom pašteta imenovali vse, kar je bilo drobno sesekljano. Na dobro obloženih mizah je bilo najti tudi kipnike iz črnega kruha, poprtnik, koruzno vlivanko z jabolki, beljakovo torto s slivovo marmelado in še celo vrsto drugih dobrot.

»Obiskovalcem smo želeli predvsem predstaviti, koliko različnih jedi so naši predniki poznali včasih, in prikazati, da so jedi, ki so jih pripravljali, lahko izjemno okusne, čeprav so bile narejene z le nekaj sestavinami in predvsem brez dodatkov, kot je denimo pecilni prašek,« nam je povedala Nataša Ülen iz kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Jedi so pripravili s pomočjo zbranih receptov kuharskega mojstra Jožefa Oselija, ki je v svoji bogati karieri kuhal po celem svetu in je član prestižne Francoske kulinarične akademije, skupaj z ženo Metko pa sta vrsto let skrbela tudi za postrežbo Josipa Broza - Tita. Kuhal je za številne svetovne politike, člane kraljevih družin, povabljen pa je bil tudi na mesto glavnega kuharja prireditve Miss sveta. Recepte in tudi zgodbe iz svojega pestrega življenja je zbral v treh knjigah, ki bodo bralcem na voljo še ta mesec.

»Večina jedi, ki jih vidite tukaj, je bila na mizah ob prazničnem času in v premožnejših hišah. Preprosti ljudje pa so jedli denimo šaro, sladko repo s kolerabo in krompirjem,« nam je povedal Oseli, ki je tudi na Miljah skupaj z ženo Metko poskrbel za pripravo starih jedi.

»Te jedi so bile zelo zdrave, saj so bile vse sestavine domače in naravne,« je povedal Oseli. Kot je dodal, je na pripravo jedi takrat vplivala predvsem kuhinja habsburške monarhije, dostopne pa so bile sestavine, ki so iz različnih delov sveta prihajale v tržaško pristanišče.

Na vprašanje, zakaj mnogih jedi danes ne poznamo več, Oseli odgovarja: »Skozi čas se je znanje izgubilo. Med obema vojnama so se dekleta še učila na kuharskih in gospodinjskih šolah in so še znala kuhati stare jedi. Danes so časi drugačni, tudi k nam so prišli hamburgerji in pomfri, vsem se mudi in se tudi kuha na hitro,« pravi kuharski mojster.

Morda pa bodo tudi takšni dogodki pomagali ponovno obuditi te okusne, a premalo znane jedi.