Niko Zupan in Barba Štembergar Zupan v družbi umetnostne zgodovinarke Anamarije Stibilj Šajn

Nove zgodbe iz keramike

V Muzeju občine Šenčur je na ogled razstava del, nastalih na šestnajstem mednarodnem simpoziju umetniške keramike V-oglje.

Šenčur – Keramika je večna. Je ena izmed pogostih in pomembnih izkopanin, s katero arheologi razlagajo preteklost, uporabnost izdelkov iz keramike se vedno znova kaže v svoji brezčasnosti, glina kot material pa navdihuje tudi odlične sodobne avtorje, ki v umetniški keramiki iščejo in izpolnjujejo svoj ustvarjalni navdih. Med temi vsako leto goste z različnih koncev sveta za Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje izbirata njegova organizatorja Barba Štembergar Zupan in Niko Zupan. Kljub epidemiji je bilo tudi v letošnjem juliju tako, na simpoziju pa je ob obeh gostiteljih ustvarjalo še 13 umetnic in umetnikov.

»Vsako leto sem vesela, ko se mesec junij bliža koncu. To pomeni, da se končuje faza čiščenja, nabavljanja in priprav ter prihaja čas ustvarjanja in druženja. Konec junija zastane delo na domačem vrtu in običajno delo v delavnici. Vrt in delavnica dobita novo energijo, ki jo v naš dom prinesejo umetniki keramiki,« je v duhovitem zapisu poudarila Barba. Letos so to energijo h gostiteljema prinesli: Lise Zambelli iz Francije, Marwa Zakaria iz Egipta, Karin Putsch Grassi iz Italije, Jozephine Wortelboer iz Nizozemske ter iz Slovenije Ivan Skubin, Ifigenija Simonović, Nikolaj Mašukov, Zlatica Becci, Daša Simčič, Gregor Maver, Jadranka Ferjančič, Satya Pene in Lana Pastirk. Letos so že deseto leto sodelovali s fotografom, prijateljem in izrednim profesorjem Arnejem Hodaličem, ki poudarja: »V vlogi fotografov se je zvrstilo že deset mladih umetnikov in lahko rečem, da so nas vsakič znova presenečali s svojimi svežimi idejami in inovativnim pristopom. Če se zazremo nazaj, je nastala res zanimiva zbirka fotografij – portretov na simpoziju gostujočih keramikov in tudi slikarjev, ki se jim včasih pridružijo.« Tokrat je za simpozij priporočil Izo Štrumbelj Oblak, ki se predstavlja tudi s portreti udeležencev.

Tradicionalna razstava na simpoziju nastalih del v Muzeju Šenčur, odprta bo do 17. oktobra, prinaša bogat nabor del, ki so rezultat različnih avtorskih poetik in ustvarjalnih pristopov posameznih udeležencev. »Čeprav je glina tisti material, ki povezuje udeležence simpozija, jim omogoča uresničevanje želenih idej, jih vodi v raziskovanje in eksperimentiranje, je ta snovna elementarnost vse bolj presežena, nadgrajena, vzdignjena v sfere novih rešitev, novih izraznih možnosti. Kaj vse in na kako različne načine je mogoče izraziti z glino! Spoznanje in nazorno predstavo o tem prinašajo dela na tej razstavi,« poudarja umetnostna zgodovinarka Anamarija Stibilj Šajn, ki je za katalog – ta je v pripravi – ubesedila strokovni vpogled v posamezna dela in umetniške govorice njih avtoric in avtorjev.

Razstava je na ogled vsak torek in petek od 17. do 19. ure ter ob nedeljah med 10. in 12. uro.