Skupina Ržišnik Perc je ta teden tudi uradno odprla dva nova bloka v Šenčurju. / Foto: Gorazd Kavčič

Do službe kar peš, vrtec pa v bloku

Skupina Ržišnik Perc je v sredo tudi uradno odprla novozgrajena stanovanjska bloka z enaintridesetimi stanovanji, od katerih jih štirinajst namenjajo svojim zaposlenim.

Šenčur – »To je lep prikaz prosperitete v kraju, ki izhaja iz lastne energije,« je ob odprtju blokov povedal direktor družbe Andrej Ržišnik. Družba je namreč pred dvajsetimi leti z Občino Šenčur začela razvijati poslovno cono, ki danes zagotavlja 1500 delovnih mest. Že pred desetimi leti pa je nastala tudi ideja, da bi zgradili stanovanjski kompleks in ga del namenili svojim zaposlenim. To se uresničilo v soseski Jurij, skozi celoten proces, od načrtovanja do izgradnje, pa so uporabili lastno inženirsko znanje.

V dveh blokih je skupno 31 stanovanj, en blok, v katerem deluje tudi enota vrtca Dobra teta, pa je v celoti namenjen zaposlenim v podjetju. »V naši panogi primanjkuje inženirjev, in če želimo biti konkurenčni pri iskanju delovne sile tudi v mednarodnem prostoru, jim moramo ponuditi nekaj več,« je povedal Andrej Ržišnik.

Podjetje zaposlenim stanovanja ponuja po tržnih cenah, kar pomeni najemnino okoli petsto ali šeststo evrov na mesec, odvisno od velikosti stanovanja. A prednosti je tudi za zaposlene veliko. »Če imaš stanovanje na pragu delovnega mesta, ne potrebuješ drugega vozila, s čimer prihraniš. Da bi sistem res funkcioniral, smo dali naš vozni park izven delovnega časa v uporabo zaposlenim, zaradi česar se nekateri najemniki sprašujejo, ali svoj avto sploh potrebujejo,« pravi direktor družbe, ki omenja tudi druge pozitivne vidike takšne investicije, med katerimi sta tudi prihranek časa in zmanjšanje ogljičnega odtisa.

Najemnici Nina Dejak in Neja Gregorec, obe zaposleni v Skupini Ržišnik Perc, nista veliko pomišljali, ko sta se odločali za selitev v Šenčur. »Pomembna je bližina službe pa tudi vrtca. Ker smo prej živeli v starejšem stanovanju, tu pa je vse novo, odločitev ni bila težka,« pravi Dejakova, ki se je v službo prej vozila iz Tržiča. Podobno razmišlja tudi Neja Gregorc, ki si stanovanje deli s partnerjem in je pred selitvijo živela v Ljubljani. »Ker je služba tako blizu, skoraj ne potrebujem avtomobila, poleg tega je Šenčur lokacijsko dobra točka, saj je blizu uvoza na avtocesto in je vse na dosegu roke.«

Investicija je stala okoli šest milijonov evrov. »Glavni izvajalec del je bila Gorenjska gradbena družba, sodelovalo pa je še okoli dvajset manjših podjetij. Gradbeno dovoljenje smo pridobili marca 2020 in v letu in dveh mesecih zgradili dva bloka z 90 parkirnimi mesti v kleti,« je povzela Sabina Fašmon Muznik, direktorica sestrske družbe RP Investicije, ki je financirala gradnjo.

Šenčurski župan Ciril Kozjek je izrazil veselje, da je Šenčur prijetna občina, kjer ljudje dobro in udobno živijo, ter dodal, da bodo z novim vrtcem s koncesijo, ki deluje v objektu, rešili tudi nekaj težav. Vrtec namreč lahko sprejme 28 otrok prve starostne skupine, na čakalni listi pa imajo 31 otrok, kar pomeni, da bodo večinoma to težavo vsaj začasno rešili. »Z gradnjo novih stanovanj se bo trend rasti števila otrok nadaljeval, tako da tudi občina načrtuje gradnjo novega vrtca in šole oz. prizidka, da bomo zadeve lahko ustrezno reševali,« je dejal župan.

Enota Pri dobri Metki, ki spada pod okrilje vrtca Dobra teta, je zgrajena po normativih, ki v veljavo vstopijo čez dve leti in predvidevajo več prostora za otroke. Prve sprejeme v vrtcu s koncesijo pričakujejo v začetku novembra. »Upamo, da bomo prosta mesta čim prej zapolnili,« je povedala Jana Fleišer, direktorica vrtca, ki letos praznuje deseto obletnico in ima že sedem enot.