Z gorenjskih gora so ta teden s helikopterjem v dolino prepeljali dve poškodovani osebi. / Foto: arhiv GG

Ko planinec zaprosi za taksi prevoz

Gorski reševalci se izpostavljajo nevarnosti v želji pomagati poškodovanim ali obolelim planincem. A včasih jih kdo z gore pokliče tudi zaradi taksi prevoza s helikopterjem ...

Kranj – Gorski reševalci so navajeni vsega hudega, pogostemu izpostavljanju nevarnosti, klicev na intervencijo ob vseh mogočih trenutkih, številne ure, ko so odtrgani od družine, a vse tegobe premagujejo zaradi želje pomagati ljudem, ki se v gorah znajdejo v težavah, torej poškodovanim, obolelim, izčrpanim ali izgubljenim. Precej drugače pa na njihova ušesa padejo klici planincev z nerazumnimi željami oziroma zahtevami. Eno takih zgodb so pred dnevi predstavili tudi na Facebook strani Gorske reševalne zveze Slovenije. Povedal jo je dežurni zdravnik gorski reševalec in jo v nadaljevanju objavljamo:

»Ob 18h zvečer sem kot dežurni zdravnik združene ekipe GRS in HNMP prejel klic dispečerja centra 112, da želi neki tujec govoriti z nami. Povezal me je v konferenčni klic z načelnikom lokalne GRS postaje in gospodom, ki nas je želel aktivirati. Gospod je v polomljeni angleščini povedal, da se nahaja na visokogorski koči pod Triglavom in potrebuje transport v dolino. Po prvem presenečenju in sistematskem povpraševanju o poškodbah, bolezni ali drugih težavah je gospod vse to zanikal in povedal, da se je 'uračunal' v času in ima zjutraj ob 4h letalo iz Brnika in ga res ne sme zamuditi. Po razlagi, da naša služba ni namenjena nenujnim prevozom, je pričel izsiljevati, da se bo poškodoval na poti navzdol in bo na tak način prišel do prevoza. Poskušal je tudi s svojim zavarovanjem, ki mu omogoča helikopterski transport.

Pogovor je bil precej čustveno obarvan, tako da sem ga moral prekiniti na silo ... Gospod je prihajal iz bližnje vzhodnoevropske države. Gorski reševalci radi pomagamo in nikoli nam ni žal nobenega napora ali časa, ko nekdo potrebuje pomoč in gre zares, take želje nekaterih, sicer res običajno turistov, pa kljub vsemu težko 'prežvečimo'.«

V zadnjih dneh so sicer gorski reševalci izvedli štiri intervencije v gorah in pomagali takim, ki so njihovo pomoč resnično potrebovali. V torek dopoldan so na območju Blegoša škofjeloški gorski reševalci pomagali jadralnemu padalcu, ki se je poškodoval pri ponesrečenem poskusu vzleta. S helikopterjem Slovenske vojske so ga odpeljali v ljubljanski klinični center. Popoldne pa je po vzletu z vzletišča Gozd jadralni jadralni padalec zasilno pristal na drevesu, s katerega so ga spravili tržiški gorski reševalci. V sredo si je v gozdu v Zvirčah pohodnica pri padcu poškodovala nogo. Gorski reševalci iz Tržiča so jo oskrbeli in prenesli do reševalnega vozila. Pri sestopu z Mišeljske planine pa sta se planinca zaradi nepoznavanja terena izgubila. Eden si je pri sestopu poškodoval gleženj. Gorski reševalci iz Bohinja so ju locirali in nudili prvo pomoč do prihoda helikopterja Slovenske vojske, ki ju je prepeljal v dolino. Slovenski gorski reševalci so letos opravili že več kot 540 intervencij, v katerih so pomagali 107 lažje poškodovanim osebam, 150 težje poškodovanim, 51 obolelim in sedmim pogrešanim osebam; 25 oseb je v gorah umrlo, od tega 19 gornikov.