Kdo bo nosil odgovornost

V Sloveniji je 21 odlagališč inertnih odpadkov, od katerih jih pred dvema letoma osem še ni bilo zaprtih, zaradi prepočasnega zapiranja pa je reagiralo tudi Sodišče EU. Do danes nerešeno ostaja le še vprašanje Suhadol, rok za zaprtje pa poteče oktobra prihodnje leto.

Tudi danes, leto do poteka roka, še ni povsem jasno, na kakšen način se bo odlagališče saniralo, tematika pa je dodobra pretresla občino, ki ima zaradi tega že nekaj mesecev blokiran račun. Kot Damoklejev meč v zraku visi realizacija inšpekcijske odločbe z odvozom 105 tisoč ton odpadkov. Glede na ponudbi, ki sta prispeli na razpis inšpektorata, bi odvoz stal slabih deset milijonov evrov – vsota, ki krepko presega letni proračun občine.

A kot je bilo slišati na zadnji seji občinskega sveta, odvoz odpadkov za EU sploh ni sprejemljiv in je tako edini možen način sanacije s prekritjem. Kot je znano, so se temu v preteklosti v Komendi izogibali, saj bi se moral v tem primeru izvajati desetletni monitoring vplivov na okolje, kar pomeni, da vsaj toliko časa tam ne bi bila možna gradnja objektov. Na tem območju imajo namreč zemljišča tri zasebna podjetja, občina pa s strani države potrjen občinski podrobni prostorski načrt, ki gradnjo dopušča.

V Komendi poudarjajo tudi, da od 21 odlagališč v nobenem drugem primeru za upravljavca ni bila določena občina. Poleg tega Komenda v času nastanka inertnih odpadkov v Suhadolah sploh ni bila samostojna občina, temveč še del občine Kamnik, lastniki zemljišč na območju pa so še tri zasebna podjetja, ki pa niso bila vključena kot stranke v postopku. Tudi zato bodo preverili, ali je bila občina za upravljavca sploh določena upravičeno.

Je občina res edina odgovorna za nastalo situacijo ali pa bi država v strahu pred visokimi odškodninami, ki sledijo, če odlagališča ne zapremo pravočasno, odgovornost rada naprtila občini? Na občinski upravi, kjer so prepričani, da velik del odgovornosti nosi država, svoj prav iščejo tudi po pravni poti. Kot je na zadnji seji ocenila direktorica občinske uprave Majda Ravnikar, je ministrstvo v tem času naredilo precej več postopkovnih napak kot pa občina, ki po mnenju direktorice sedaj rešuje zagato. Kot naj bi po besedah Ravnikarjeve ocenil inšpektor pristojnega inšpektorata, naj bi bila občina talec države.

Težavam navkljub v Komendi menijo, da se stvari razpletajo in menda za občino dokaj ugodno. Vprašanje pa je, kako se bo zgodba končala in kakšne posledice bo pustila pri nadaljnjem razvoju občine.