Cerkev sv. Lenarta na Bregu z obnovljenim zvonikom / Foto: Tina Dokl

Cerkev na Bregu ob Kokri znova sije

Cerkvi sv. Lenarta na Bregu ob Kokri so obnovili zvonik. Ker je breška cerkev kulturni spomenik, so nad obnovo budno bedeli tudi pristojni za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Breg ob Kokri – Župnija Preddvor se je prijavila na razpis Ministrstva za kulturo za obnovo kulturne dediščine z obnovo zvonika v cerkvi sv. Lenarta na Bregu ob Kokri. V obnovo je bila zajeta obnova strehe in ostrešja, in ker je breška cerkev kulturni spomenik, so nad obnovo budno bedeli tudi pristojni za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Konservator Matevž Remškar z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, območne enote Kranj, pravi: »V začetku leta se je Župnija prijavila na spomeniškovarstveni razpis Ministrstva za kulturo RS in pridobila del sredstev za sanacijo strehe. Streha je bila krita s pločevino, pobarvana na rdeče in v celoti v zelo slabem stanju. Kritina je puščala, barva se je že skoraj povsem oluščila. Delno je bila zamenjana lesena konstrukcija čebulaste strehe, v celoti pa kritina. Ta je sedaj bakrena, kar je z vidika celostne podobe spomenika seveda dobrodošlo – bakrove spojine se namreč uporabljajo kot bakteriocidi, fungicidi in sredstva za zaščito lesa, zaradi česar je bakrena kritina še posebej primerna za tovrstno uporabo.« Prvih nekaj mesecev se bo streha sicer zelo bleščala, sčasoma pa bo pridobila značilno plemenito patino, nadaljuje. Doda še, da največjo vrednoto zgodnjegotske cerkve sv. Lenarta in cerkvenega kompleksa s starim pokopališkim obzidjem predstavljajo stenske poslikave v notranjosti in lesen poslikan strop. Oriše: »Freske so z začetka 15. stoletja; v ometu pod enim izmed gotskih oken se je ohranil vrezan grafit, ki se glasi: Johannes Previll Anno 1437! Poslikan strop je delo delavnice slikarja z zasilnim imenom Pisani mojster oz. Šareni majstor – večina njegovih del se namreč nahaja v hrvaški Istri.« Izvemo še, da ima cerkev v oknih kopije vitrajev, katerih originali so datirali v 15. stoletje, a so bila izvirna okna ukradena. Zvonik sam pa datira v 18. stoletje. Župnija Preddvor je taisti projekt prijavila tudi na občinski razpis za vzdrževanje kulturnih spomenikov na območju občine Preddvor, bila uspešna in prejela sredstva v višini slabih 15 tisoč evrov. Bilo je tudi nekaj donacij, Krajevni odbor Tupaliče se je odločil in prispeval za obnovo še nadalje štiri tisočake, nekaj denarja so zbrali tudi domačini.

Zadnjo avgustovsko nedeljo je domači župnik Pavel Okoliš maševal na Bregu in spregovoril tudi o obnovi, po končani maši pa je sledil še blagoslov obnovljenega zvonika. Zadonela je harmonika, zaplesali so folklorniki.

Prvotno je bila sicer vrednost projekta ocenjena na okoli trideset tisoč evrov, ker pa so cene nekaterega uporabljenega materiala vmes zrasle – posledično pa tudi storitev sama, je bila tudi cena obnove na koncu za kar nekaj tisočakov višja.