Prostor med gostilno Mihovc in Planšarskim muzejem bodo na novo tlakovali in opremili s klopmi, lučmi in koši ter manjkajočo gospodarsko javno infrastrukturo. Obnova bo predvidoma zaključena še to jesen.

Prenavljajo trg v Stari Fužini

Prostor med gostilno Mihovc in Planšarskim muzejem bodo na novo tlakovali in opremili s klopmi, lučmi in koši ter manjkajočo gospodarsko javno infrastrukturo. Občina trg obnavlja s sredstvi, ki jih je pridobila po zakonu o Triglavskem narodnem parku.

Stara Fužina – Prejšnji teden so v Bohinju začeli urejati stari vaški trg v Stari Fužini. Za trg med gostilno Mihovc in Planšarskim muzejem občina načrtuje tako celostno obnovo kot programsko oživitev. Prostor bodo na novo tlakovali in opremili s klopmi, lučmi in koši ter manjkajočo gospodarsko javno infrastrukturo. Za investicijo, ki bo predvidoma zaključena še to jesen, pa občina namenja 180 tisoč evrov; gre za sredstva, ki so jih v Bohinju prejeli v okviru zakona o Triglavskem narodnem parku.

Stari vaški trg v Fužini, ki mu domačini rečejo Pvac, je poseben že zaradi izjemne lege v osrčju vasi pred mostom čez Mostnico, saj se z glavne ceste po njegovi diagonali še zadnjič pokaže vrh Triglava, ki izgine, ko vstopimo v območje trga, je povedala Darinka Maraž Kikelj iz bohinjske občinske uprave. »Posebnost tega trga, ki bi mu jo zavidala marsikatera večja vas, je tudi izjemno bogastvo vsebin, pestrost funkcij, ki so se in se še srečujejo in prepletajo na tem malem prostoru: ne samo tradicionalna gostilna Mihovc in Planšarski muzej v nekdanji sirarni, temveč tudi Andrejčev mlin in žaga venecijanka v nekdanji Zoisovi kovačnici, zaradi katere so bile v zgornji del tega trga napeljane rake po imenu Pretovka, plitva voda, ki še vedno poganja vodna kolesa mlina in žage ter hkrati daje tej vasi še prav poseben čar.«

Osnovni namen investicije je celostna ureditev in programska oživitev javne površine na območju Stare Fužine v Triglavskem narodnem parku, in sicer z namenom pridobitve urejenega odprtega prostora, ki bo prispeval k prostorski prepoznavnosti in večji kvaliteti bivanja v naselju, k ohranitvi zgodovinskih, prostorskih in vsebinskih vrednot kot osnove za povečanje privlačnosti naselja, še pojasnjujejo na občinski upravi.

S prenovo se bodo viri in dediščina naših prednikov prilagodili potrebam sodobnega časa, kar bo prispevalo k učinkovitejšemu razvoju tega območja.