Jeseničan Luka Potočar je v razburljivem finalu splezal do vrha smeri in na koncu osvojil drugo mesto. / Foto: Luka Fonda

Potočar plezal za zgodovino

Jeseničan Luka Potočar je na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju osvojil srebrno odličje v težavnosti, Mia Krampl z Golnika pa si je srebrno odličje zaslužila v kombinaciji.

Kranj – »Pred finalom so mi rekli, da se lahko zapišem v zgodovino s prvo moško medaljo v težavnosti za Slovenijo, kar mislim, da mi je dalo še dodaten pozitiven pritisk, kaj lahko naredim za ta šport v Sloveniji,« je v torek zvečer po osvojeni srebrni medalji na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Moskvi povedal Jeseničan Luka Potočar. Komaj 19-letni član ŠPO PD Radovljica si je kot tretji v polfinalu v težavnosti priplezal svoj prvi finale na svetovnem prvenstvu, kjer je znova pokazal odlično pripravljenost in na koncu osvojil drugo mesto. Da je v dobri formi, je sicer dokazal že na tekmi svetovnega pokala v Kranju, ko je prvič stopil na zmagovalni oder med člani.

Zmage v težavnostnem plezanju se je v Moskvi veselil Avstrijec Jakob Schubert, edini, ki je poleg Potočarja dosegel vrh finalne smeri, a imel boljše izhodišče iz polfinala.

V ženski konkurenci je Janjo Garnbret, ki je prvenstvo v Moskvi izpustila, nasledila Korejka Chaehyun Seo. Najuspešnejša med Slovenkami je bila v težavnosti Lučka Rakovec (PK FA) na 14. mestu. Od boja za odličja se je že v polfinalu poslovila svetovna podprvakinja 2019 v težavnosti 21-letna Mia Krampl (AO PD Kranj) z Golnika, ki pa je na koncu osvojila srebrno medaljo v kombinaciji SP, za katero letos ni bilo posebne tekme, ampak je bila zmnožek uvrstitev v posameznih disciplinah. Kramplova je bila 19. v težavnosti, 23. v hitrosti in 29. v balvanih.

Sicer pa sta Luka Potočar in Mija Krampl v Moskvi Sloveniji priplezala 19. in 20. medaljo s svetovnih prvenstev v športnem plezanju.

V Moskvi je potekalo tudi svetovno prvenstvo v paraplezanju. Naša reprezentanta Manca Smrekar (AO PD TAM Maribor) in Škofjeločan Gregor Selak (Društvo za razvoj plezalne kulture) sta se uvrstila na četrto mesto, Matej Arh (AO PD Kranj) pa je bil šesti. Tanja Glušič (AK Ravne), gluhoslepa plezalka z Aspergerjevim sindromom, je ob odličnem plezanju na masterju osvojila drugo mesto, ostaja pa grenak priokus, da ni imela možnosti plezati na svetovnem prvenstvu.