Andrej Militarov razstavlja portrete triintridesetih glasbenikov, večinoma svetovno uveljavljenih imen. / Foto: Peter Košenina

Razstavil portrete glasbenikov

Pirničan Andrej Militarov se ob osemdesetletnici življenja in dela v domačem kraju predstavlja z razstavo portretov z naslovom Rad sem jih poslušal.

Andrej Militarov je rojen Pirničan in v tem kraju v medvoški občini živi še danes. Zadnji dan minulega leta je dočakal okrogli jubilej – osemdeset let. Ob tem je načrtoval razstavo, ki pa je zaradi epidemije covida-19 morala počakati na letošnje leto. Odprli so jo 16. septembra v Domu krajanov Pirniče.

Riše in slika že od šolskih dni. To ni njegov poklic in edina skrb, vendar mu pomeni zelo veliko. Zanj so značilni portreti, domača krajina, ilustracije in motivi iz živalskega sveta. V slikah je neposreden. Portret, krajina in živalski svet mu pomenijo izziv in hkrati snov, v kateri lahko uresničuje svoje videnje, pri tem pa s svojimi slikami dokazuje globoko predanost in zelo plodno ustvarjalnost. Pri srcu so mu tudi ilustracije raznih legend, povesti, pravljic in glasbenih del. Predvsem slednja rad ilustrira, kar pa ni naključje, saj se tudi sam ljubiteljsko ukvarja z glasbo. Njegov slikarski arhiv, ki ga je ustvaril v osemdesetih letih življenja in dela, zajema tudi številne portrete. Samostojno razstavlja od leta 1980 v različnih krajih po Sloveniji in drugje. Imel je že več kot sto samostojnih razstav. Njegove slike so celo v Avstraliji, Ameriki, Kanadi in seveda v številnih evropskih državah. Razstavo ob svoji osemdesetletnici je poimenoval Rad sem jih poslušal, zasnovana pa je na rekonstrukciji fotografij znanih svetovnih glasbenikov. Portrete je narisal v nekaj mesecih in so poponoma nekomercialnega značaja. Na razstavi je 33 portretov, sama velika imena svetovne glasbe, predstavniki različnih zvrsti. To so domači Jakob Aljaž, Slavko Avsenik, Jože Privšek, Bojan Adamič, Saška Lendero, Jure Robežnik, Alberto Gregorič, Ivo Robič, Ladko Korošec in tuji Vice Vukov, Severina, Oliver Dragojević, Stjepan Jimmy Stanič, Andre Rieu, Ela Fitzgerald, Franck Sinatra, Dean Martin, Joselito, Whitney Houston, Elvis Presley, Semino Rossi, Tom Jones, Engelbert Humperdinck, Helene Fischer, Doris Day, Mario Lanza, Nat King Cole, Maria Callas, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Carerras, Andrea Bocelli in Luis Armstrong. »Zapuščati me je začel sluh, ni mi bilo lahko. Stika z glasbo kljub temu nisem želel izgubiti. Prijateljujem z Dixieland orkestrom Ljubljanske korenine in smo se dogovorili, da bi ob moji osemdesetletnici oni imeli koncert, jaz bi pa poskušal narediti nekaj portretov znanih glasbenikov. Nastajali so zadnje štiri mesece lanskega leta. Decembra prireditve ni bilo mogoče izpeljati, tokrat pa se je le izšlo. Na razstavi je največ portretov starejših glasbenikov, ki sem jih poslušal v mladosti. Odzivi so zelo pozitivni,« je povedal Andrej Militarov.

Odprtje razstave je pospremil kulturni program, v katerem je sodeloval orkester Ljubljanske korenine. Razstava bo na ogled do 1. oktobra s predhodno najavo na 041 979 418.