Vodja vaje podpolkovnik Fedja Vraničar, poveljnik 132. gorskega polka 1. brigade / Foto: Primož Pičulin

Usposabljanje vojaških gorniških enot

Na mednarodnem vojaškem usposabljanju vojaških gorniških enot Zvezda Triglava 2021, ki poteka od 6. do 21. septembra, se okoli tristo sodelujočih pripadnikov usposablja na širšem območju Bohinjske Bele, Begunj na Gorenjskem, Blegoša in Gorenje vasi - Poljan.

Begunje – V Vojašnici Boštjana Kekca na Bohinjski Beli se je 6. septembra s slovesnim postrojem udeležencev začelo mednarodno vojaško usposabljanje vojaških gorniških enot Zvezda Triglava 2021, ki poteka v treh fazah. V organizaciji 132. gorskega polka 1. brigade (GORP/1. BR) se skupaj s 150 pripadniki Slovenske vojske usposablja sedemdeset pripadnikov oboroženih sil Velike Britanije in 25 ZDA ter nekaj pripadnikov iz Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje v Poljčah.

Po urjenju osnovnih individualnih vojaških gorniških veščin, medicinske evakuacije ter kolektivnem usposabljanju iz bojnih postopkov na oddelčni oziroma vodni ravni so nacionalno mešani vodi v obliki situacijskih vaj izvajali taktiko malih gorskih enot. Del tega so minuli četrtek v dolini Drage v okolici Begunj na Gorenjskem predstavile tudi javnosti. »Oddelek se premika skozi nevarno gorsko območje, pri čemer je predviden nasprotnik. Pride do spopada, v katerem so določeni pripadniki ranjeni in potrebujejo oskrbo ter premestitev na varno. Teren je treba zavarovati in prevzeti nadzor nad situacijo,« je potek prikazane vojaške vaje pojasnil stotnik Tilen Kavčič iz Radovljice in dodal: »Naša usposabljanja so najbližje realnim situacijam, potekajo v čim zahtevnejših okoliščinah in na čim zahtevnejših terenih.«

Sodelujoči v okviru usposabljanja v dnevno-nočnih pogojih preverjajo veščine in znanja s področja gibanja, preživetja ter bojnega delovanja v gorah. Namen vaje je tudi poenotenje postopkov, prenos znanja, izmenjava izkušenj in povečanje medsebojne povezljivosti znotraj zavezništva, obenem pa tudi krepitev sodelovanja Slovenske vojske s civilnim okoljem in lokalnimi skupnostmi. Znanje in nove izkušnje tako nabirajo še vpoklicani pripadniki pogodbene rezervne sestave Slovenske vojske, gasilci PGD Hotavlje in ekipe nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Škofja Loka. »Z vojaško vajo se dviguje usposobljenost, razvijajo taktike in tehnike na področju gorskega bojevanja. Poudarek je na krepitvi civilno-vojaškega sodelovanja, zato smo povabili gasilce in ekipo nujne medicinske pomoči,« je pojasnil vodja vaje podpolkovnik Fedja Vraničar, poveljnik 132. GORP/1. BR.

V sklepnem tednu udeležence čaka še kolektivno usposabljanje iz preživetja in bojnega delovanja v gorskem svetu na širšem območju Blegoša, ki se bo zaključilo s taktično vajo in slovesnim postrojem 21. septembra na Hotavljah – sočasno, ko dan enote zaznamuje 132. GORP, hotaveljski gasilci pa bodo tedaj obeležili sedemdeset let delovanja.