Premiere dokumentarnega filma so se udeležili tudi nekateri učenci, ki so sodelovali pri projektu Glasbena prijateljstva. / Foto: Gorazd Kavčič

Glasba povezuje

Glasbena šola Kranj je minuli petek premierno predvajala dokumentarni film Glasbena prijateljstva, v katerem so zbrali posnetke svojih učencev, s katerimi so v času lanskega popolnega zaprtja javnega življenja razveseljevali starostnike.

Potem ko smo lani prešli na šolanje na daljavo, so mi učitelji začeli pošiljati posnetke učencev, ki so se posneli, kadar zaradi slabih internetnih povezav niso mogli vzpostaviti neposrednega stika. Tako sem imela kar naenkrat kup posnetkov, obenem pa učenci v tistih dneh niso imeli možnosti nastopati v živo. Zato sem razmišljala, kako bi delo, ki so ga vložili v te posnetke in so ga videli samo učitelji, še dodatno osmislili,« je prve zametke dokumentarnega filma, ki so ga premierno prikazali minuli petek v Stolpu Škrlovec v Kranju, predstavila ravnateljica Glasbene šole Kranj Petra Mohorčič.

S posnetki so tako najprej začeli razveseljevati starostnike, ki jih v domovih za ostarele niso mogli obiskati niti njihovi svojci. S pomočjo Ane Juhant iz tajništva, ki je prej delala na področju oskrbe starostnikov, so vzpostavili kontakte z domovoma upokojencev v Kranju in Preddvoru, domom Taber Cerklje na Gorenjskem, Zavodom svetega Martina v Bohinju in medgeneracijskim društvom Z roko v roki. »Ob imenih starostnikov, za katere bi pripravili posnetke, so sporočili tudi njihova interesna področja. Učenci so tako za vsakega posneli osebno sporočilo ter jim kaj zaigrali na inštrument, zapeli ali zaplesali,« je razložila Petra Mohorčič. Tako sta nastala 102 posnetka, pri katerih je sodelovalo kar 120 učencev. Ravnateljica verjame, da so se stkale res pristne povezave, saj so morali učenci precej razmišljati o starostnikih, če so želeli, da je bilo sporočilo res osebno. »Ko so jih na posnetkih nagovarjali, se je zdelo, kot da so že od nekdaj prijatelji,« je navdušena ravnateljica, ki je priznala, da so bili posnetki tako ganljivi, da si je ob njihovem pregledovanju tudi sama obrisala kakšno solzo. Po besedah Vide Globočnik iz Doma upokojencev Kranj so se podobno odzvali starostniki, ki so se nadvse razveselili posnetkov.

Iz vseh posnetkov pa je nastal še dokumentarni film, ki ga je režiral njihov nekdanji učenec Irenej Vid Bošnjak. »Pregledal sem vse posnetke in vsi so bili čudoviti, zato je bilo kar težavno izbrati, katere vključiti v film,« je priznal in dodal, da se je odločil predvsem za tiste, ki so bili tehnično najbolj ustrezni. Kot povezovalka je v filmu nastopila učenka Živa Hudohmet, vključili pa so še izjave nekaterih vpletenih v projekt.