Sredin protestni shod nasprotnikov uveljavitve pogojev PCT so po pojavu nasilja policisti razpustili.

Policija protestnike razgnala z vodnim topom

Janša: Vlada bo vztrajala pri ukrepih

V sredo so na Trgu republike v Ljubljani nasprotniki uveljavitve pogojev PCT pripravili protestni shod, ki je sprva potekal mirno, po slabih dveh urah pa je prišlo do več incidentov. Ko se je množica (protestnikov je bilo okoli osem tisoč) približala vhodu v državni zbor, je policija okrepila svoje vrste. Napetost se je potem stopnjevala, proti parlamentu in policistom je začela leteti pirotehnika, zato je policija uporabila solzivec in razkropila protestnike. Pozneje pa se jih je nekaj vrnilo na ploščad pred parlamentom, in ko so pirotehnična sredstva začela leteti proti policiji, je ta uporabila vodni top, skupina protestnikov pa je začela na policiste metati različne predmete, tudi granitne kocke. Policija je na koncu shod razpustila in od protestnikov zahtevala, da se umaknejo. S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da je bilo poškodovanih več policistov, več službenih vozil policije in stavba državnega zbora. Nekaj oseb so pridržali. Ko to poročamo, podatki o poškodovanih protestnikih še niso znani. Premier Janez Janša je po koncu shoda tvitnil, da vlada ne bo popuščala nobenim pritiskom in bo vztrajala pri ukrepih za varovanje zdravja in življenj ljudi. Notranji minister Aleš Hojs pa je v odziv tvitnil, da je šlo za ponovitev novembrskih nasilnih izgredov, ko »so na nasilne proteste vabili poslanci strank Levica in SD, tokrat njihove izpostave«.

Dan vrnitve Primorske k matični državi

V sredo, ko smo praznovali dan vrnitve Primorske k matični domovini, je predsednik republike Borut Pahor v predsedniški palači pripravil dan odprtih vrat. »Slovenija in Evropa sta utemeljeni na vrednotah, ki so navdihovale upor Primork in Primorcev zoper fašizem, narodno osvoboditev in skupno življenje z ostalimi Slovenci. Enake vrednote so navdihovale tudi zgraditev skupnega evropskega doma na ruševinah dveh svetovnih vojn,« je Pahor, ki se je ta dan mudil v Rimu, zapisal ob tej priložnosti. Z državnim praznikom vrnitve Primorske k matični domovini, ki sicer ni dela prost dan, se spominjamo podpisa pariške mirovne pogodbe leta 1947, s katero se je večina Primorcev, ki so pred tem več kot 20 let trpeli pod fašizmom in od septembra 1943 pod nacistično okupacijo, pridružila matičnemu narodu v okviru tedanje jugoslovanske federacije. Izven slovenskih meja je ostalo še okrog 140.000 Slovencev.

Vrhovni sodniki zavrnili Janševo pritožbo

Vrhovno sodišče je v sredo sporočilo, da je zavrnilo zahtevo premierja Janeza Janše za revizijo sodne odločitve v tožbi Eugenije Carl zoper njega zaradi razžalitve. V tožbi je novinarka TV Slovenija zahtevala odškodnino zaradi duševnih bolečin in razžalitve zaradi znanega Janševega tvita o prostitutki. Prvostopenjsko sodišče ji je odškodnino prisodilo, nato je Janša na vrhovnem sodišču zahteval revizijo postopka. Njegovo zahtevo je sodišče zavrnilo in med drugim opozorilo, da je podajanje vrednostnih sodb na Twitterju »omejeno z (ne)obstojem prepričljive in trdne dejanske podlage. V nasprotnem so lahko zapisi na Twitterju izrečeni izključno z namenom sramotitve in očrnitve posameznika.«

Jamarji presegli globino tisoč metrov

Jamarji iz Društva za raziskovanje jam Ljubljana so konec tedna na Kaninskih podih v Breznu spečega dinozavra dosegli globino 1040 metrov. Na novo odkrita jama, ki je dolga okoli dva kilometra, je deseta več kot 1000 metrov globoka jama v Sloveniji in ena izmed 100 najglobljih jam na svetu, je pojasnil predsednik društva Matic Di Batista. »Jama je zanimiva tudi zato, ker nas že od globine 350 metrov spremlja precej velika količina vode, ki večkrat izgine in se nato nižje spet pojavi. Na zadnji akciji smo celokupno raziskali in izmerili 580 metrov novih rovov,« so sporočili ljubljanski jamarji, ki so raziskave v Breznu spečega dinozavra začeli že okoli leta 2007, a so leta 2008 raziskovanje opustili, saj na globini 300 metrov niso odkrili nadaljevanja jame.

Vodji varstva Kengurujčki pogojna kazen

Okrožno sodišče v Ljubljani je v sredo na pogojno kazen dveh let zapora s preizkusno sodbo štirih let obsodilo nekdanjo vodjo zasebnega varstva otrok Kengurujčki Branimiro Vrečar. Krivdo za zanemarjanje mladoletne osebe in surovo ravnanje z otroki je priznala. Tožilstvo ji je očitalo, da je na otroke vpila, jih žalila, nasilno hranila, enemu otroku je celo porinila v usta njegovo bruhanje, drugim ni dala dovolj hrane, za počitek pa jih je tesno povijala v rjuho.