Srečanje gorenjskih kmetic se je začelo na Poličarjevi kmetiji na Polici pri Naklem, kjer so udeleženkam postregli tudi s svojimi dobrotami. / Foto: Gorazd Kavčič

Kmetice uživale v druženju

Predstavnice gorenjskih društev kmečkih in podeželskih žena so se zbrale na tradicionalnem srečanju, ki so ga težko čakale, saj je lani odpadlo. Med epidemijo so bile prikrajšane tudi za določene društvene aktivnosti in druženje.

Polica pri Naklem – Potem ko je lansko srečanje gorenjskih kmetic, ki je običajno potekalo ob svetovnem dnevu kmetic (15. oktober), zaradi epidemije odpadlo, so organizatorke iz Društva kmečkih žena (DKŽ) Kranj letos pohitele z izvedbo in srečanje že minuli četrtek uspešno spravile pod streho. Povabilu so se odzvale predstavnice enajstih od trinajstih gorenjskih društev kmečkih in podeželskih žena; skupaj jih je bilo okoli štirideset, saj je bila zaradi slabšanja koronarazmer udeležba omejena na tri članice posameznega društva. Zbrale so se v jutranjih urah na Poličarjevi kmetiji na Polici pri Naklem, v nadaljevanju pa so se odpravile še na druge zanimive lokacije. »Vesela sem, da se nam je po dveh letih spet uspelo srečati,« je poudarila predsednica DKŽ Kranj Marija Bergant ter dodala, da je namen srečanja druženje, izmenjava izkušenj pa tudi omogočiti članicam prost dan.

Ob začetku srečanja so udeleženke pozdravili tudi vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj Tomaž Cör in kmetijske svetovalke Marija Grohar, Ana Beden in Vanja Bajd Frelih. Tudi Cör je izrazil zadovoljstvo, da so se s kmečkimi ženami znova srečali v živo. V času epidemije so se sicer srečevali na raznih spletnih predavanjih in sestankih, kar pa ni isto, je opozoril. Srečanje je po njegovem pomembno tudi zaradi povezovanja društev in dejstva, da je bilo društveno delovanje v zadnjem letu in pol omejeno, zato so bile članice prikrajšane za določena predavanja, ekskurzije … Opaža sicer, da epidemija na kmetijstvo ni imela le slabih vplivov. »Določene kmetije, ki so se znale prilagoditi, so iz tega izšle kot zmagovalke. Ljudje so se obrnili k domačim pridelkom in izdelkom, je pa verjetno res, da je bilo kmeticam težje. Včasih je odhod na neki sestanek tudi malo za dušo oz. da gredo od doma. Ne moremo pa vseh dati v isti koš, veliko je odvisno od tega, kako so se na posamezni kmetiji prilagodili razmeram,« je pristavil.

Udeleženke so spoznale tudi Poličarjevo kmetijo, ki jo je predstavila gospodinja Andreja Jagodic. Gre za samooskrbovalno kmetijo z 52 hektarji zemlje, od tega je polovico obdelovalnih površin. Ukvarjajo se z govedorejo, prašičerejo, perutninarstvom in poljedelstvom. Imajo 50 govedi, prašičev še nekaj več ter od 400 do 500 kokoši. Na leto predelajo okoli 100 tisoč litrov mleka, med 70 in 80 tisoč ga predelajo v mlečne izdelke. Oskrbujejo tudi javne zavode. Pri mesu prodajo približno 70 odstotkov svežega, ostalega pa predelanega v izdelke.

Navzoče je nagovoril tudi nakelski podžupan Zdravko Cankar, s Police pa so se nato odpravile v Kranj na voden sprehod skozi stari del mesta, v Preddvoru so si ogledale cerkev in prenovljeni grad Dvor, nato jih je pot vodila na Jezersko na perspetkivno Šenkovo domačijo in za konec še na turistično kmetijo Olipje na Spodnjem Jezerskem. Med obiskom njihovih krajev so jih pozdravili tudi župani Kranja, Preddvora in Jezerskega. »Ker naše društvo pokriva štiri občine, smo se odločile obiskati prav vse,« je ra­zložila Bergantova.