V okviru Festivala pitne vode so obiskovalci okušali deset vzorcev in izbrali najboljšo vodo. Največ glasov je prejel Štajnerjev izvir. / Foto: Tina Dokl

Najbolje ocenjena avstrijska voda

V okviru projekta Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah je v soboto v Cerkljah potekal Festival pitne vode, kjer so obiskovalci okušali in ocenjevali deset vzorcev vod in med njimi izbrali najboljšo.

Cerklje – V okviru projekta in v sodelovanju s partnerji člani Jamarskega društva Kamnik raziskujejo kvaliteto podzemnih in izvirskih voda ter njihovo ogroženost, pri čemer izvajajo meritve fizikalno-kemijskih, mikrobioloških in bioloških raziskav izvirskih vod. »Z mrežo vodnih poti želimo med seboj povezati izvire s kvalitetno pitno vodo, pohodnikom omogočiti pitje neoporečne vode iz njih in jim s tem tudi povedati, kako pomembno je, da varujemo in ohranjamo izvire zase in za zanamce,« sta pojasnila Rajko Slapnik in Vido Kregar iz jamarskega društva ter dodala: »Obenem želimo izvedeti čim več o izvirih, ki so bili včasih zelo pomembni in vredni ljudem, ki so živeli v njihovi bližini.«

Na Gorenjskem pri projektu sodelujejo obči­­ne Jezersko, Preddvor in Cerklje. »Te občine imajo v naravnih vodah izreden potencial za razvoj turizma,« je poudaril Uroš Brankovič iz Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj, partner projekta. Pojasnil je še, da so na območju Kamniško-Savinjskih Alp (KSA) identificirali skupno osemdeset izvirov in drugih vodnih točk, med njimi jih je 25 na Gorenjskem.

Obiskovalci so na Festivalu pitne vode okušali deset vzorcev, ki so bili zajeti na celotnem območju KSA, med njimi tudi dve avstrijski vodi, in sicer vodo iz Štajnerjevega izvira in Murijevega studenca. Med vzorci so bili še voda iz izvira pri Ahacu, jezerska slatina, vodovod Škrjančevo, studenec na Ambrožu pod Krvavcem, voda iz vrtine v Potoku, vodovodna voda v Cerkljah, vzhodni izvir pri gradu Strmol in izvir pri cesti v Podlebelci v dolini Kokre. »Namen okušanja je, da ljudje spoznajo, da ni vsa voda enaka. Pri tem je zanimivo, da običajno prepoznajo vodo, ki jo redno pijejo,« je povedal Brankovič in dodal: »Na okus vode vpliva dejstvo, da voda pronica skozi različne kamninske strukture, kjer se navzame določenega okusa in sestavin, kot so minerali.«

Glasovanje je bilo anonimno, kar pomeni, da udeleženci niso vedeli, kateremu viru pripada vsak od desetih vzorcev vode. »Največ glasov je prejel Štajnerjev izvir iz avstrijskega dela Koroške. Med bolje ocenjenimi so bili še trije domači vzorci iz občine Cerklje, in sicer Studenec na Ambrožu pod Krvavcem, Vodovodna voda v Cerkljah in Vzhodni izvir pri gradu Strmol. Poleg tega sta bila dobro ocenjena tudi jezerska slatina in izvir Podlebelca,« je povedal Brankovič ter sklenil: »Zanimivo je, da je jezerska slatina, ki je po slatinskem okusu bolj blaga kot Murijev studenec, slednjo vodo prehitela, prav tako pa ni dobila glasov ena od vodovodnih voda, ki velja za slabšo.«