Nacionalni plezalni center bi v Kranju najraje gradili v javno-zasebnem partnerstvu. / Foto: MOK

V Kranju za plezalni center

V Kranju, kjer so zaradi neustreznosti Dvorane Zlato polje izgubili licenco za organizacijo tekem svetovnega pokala v plezanju, načrtujejo gradnjo plezalnega centra.

Kranj – Kranj letos izjemoma znova gosti tekmo svetovnega pokala v športnem plezanju (3. in 4. septembra), čeprav je organizacijo tradicionalnega plezalnega spektakla pred dvema letoma že izgubil. Mednarodna zveza za športno plezanje (IFSC) je namreč pred dvema letoma zaradi neustreznosti Dvorane Zlato polje in njene plezalne stene organizatorjem odvzela licenco za prirejanje tekmovanja, ki so ga na pobudo Toma Česna prvič organizirali že leta 1996. Planinska zveza Slovenije je tako lani nameravala tekmovanje izpeljati v Ljubljani, ki pa je odpadlo zaradi epidemije novega koronavirusa. Prav ukrepi zaradi epidemije so tudi razlog, da se tekma letos spet seli na tradicionalno prizorišče, s čimer se je strinjal tudi IFSC. Najem ljubljanskih Stožic bi bil namreč zaradi omejenega števila navijačev prevelik finančni zalogaj. A v Kranju se na epidemijo ne bodo mogli večno zanašati, zato že vodijo aktivnosti za gradnjo plezalnega centra z večnamensko športno dvorano.

Na Mestni občini Kranj (MOK) so pojasnili, da bo plezalni center namenjen vrhunskim in rekreativnim športnikom, tudi šolam, v njem pa bi lahko organizirali tudi tekmovanja na najvišji ravni. »Nova dvorana bo imela stene za vse tri discipline v športnem plezanju (težavnost, balvani, hitrost), uporabna pa bo tudi za druge športe, saj bo imela ob plezalnih stenah še vadbeni del za košarko, odbojko, rokomet in dvoranski nogomet, kjer bi lahko prirejali tudi reprezentančne in ligaške tekme v teh športih,« so pojasnili. Plezalni center bi vseboval tudi manjši dvorani za karate (s tatamijem) in fitnes, kavarno in muzejsko-izobraževalni del na področju športa in kulture, so dodali.

V MOK so razložili, da pripravljajo spremembe in dopolnitve zazidalnega načrta Zlato polje, kar bo omogočilo boljšo izrabo prostora in umestitev načrtovanega objekta. Narejen je že tudi idejni koncept prostorske umestitve; center bo stal med Gimnazijo Franceta Prešerna in Osnovno šolo Helene Puhar. Finančne in terminske konstrukcije projekta trenutno še ne morejo napovedati, se pa nagibajo k javno-zasebnemu partnerstvu. Želijo pa si, da bi se gradnja, ki naj bi trajala približno leto dni, lahko začela leta 2023.

Po besedah župana Matjaža Rakovca si Kranj zasluži nacionalni plezalni center, ker ima v Sloveniji najbogatejšo zgodovino alpinizma in športnega plezanja ter najdaljšo tradicijo organizacije tekem za svetovni pokal v plezanju, obenem pa se ponaša z vrhunskimi in številnimi mladimi talentiranimi plezalci. »V Kranju lahko vzpostavimo in nudimo pogoje, da postanemo center športnega plezanja v državi in širši regiji in se s tem še utrdimo na svetovnem zemljevidu. Smo pa in bomo aktivni tudi na področju ostalih športov, kjer ima Kranj prav tako bogato zgodovino. Delali bomo na tem, da Kranj (p)ostane mesto športa,« je poudaril.