V Mestni knjižnici Kranj so presegali stereotipe, da robotika ni za dekleta. / Foto: Tina Dokl

Robotika za dekleta

V Mestni knjižnici Kranj so minuli teden pripravili poletni robo-kamp za osnovnošolce, pri čemer so v eno skupino povabili samo dekleta.

V okviru evropskega izziva Tehnofobija ni za ženske v Mestni knjižnici Kranj ženske opogumljajo za udejstvovanje na področju naravoslovja in tehnologije. Zato so v okviru delavnic robotike za osnovnošolce oblikovali tudi skupino, v kateri so bila zgolj dekleta, da bi tako pripomogli k preseganju stereotipov, da deklet to ne zanima. Dokaz za to je bila polna skupina, v kateri se je štirinajst deklet učilo sestavljanja in programiranja robotov.

»Dekleta so skozi igro spoznala poenostavljene principe programiranja,« je pojasnil njihov mentor Karel Cerovšek in razložil, da so iz lego kock najprej sestavile robote, nato pa so jih sprogramirale, da so opravljali določene naloge, recimo s pomočjo senzorja vozili po ravni črti. »Čeprav je na videz vse zelo preprosto, pa se veliko naučijo,« je poudaril Cerovšek. Desetletna Neža nam je tako navdušeno pokazala robotsko roko, ki jo je izdelala skupaj s prijateljicami. »Računalništvo me zanima, v lanskem šolskem letu sem si ga v šoli izbrala tudi za izbirni predmet.« Prav s tovrstnimi delavnicami želijo tudi dekletom dati priložnost, da se seznanijo s poklici, za katere sicer velja, da zanimajo v glavnem fante, kot je recimo tudi programer, je pojasnil Cerovšek. »Zelo dobro je zato, da so na delavnici samo punce, saj jih sicer fantje kar odrinejo, dekleta pa so se med sabo povezala in sodelovala.« Dvanajstletna Tilka se je delavnic udeležila na pobudo očeta, ki je prav tako programer. »Zdelo se mu je, da bi bilo lahko zanimivo, in prav je imel,« je zatrdila, ko se je skupaj s prijateljicama Laro in Brino posvečala robotski roki. Cerovšek jih je še pohvalil, da so vse zelo navdušene in takoj vse razumejo.