Lokalna hrana kot izziv in priložnost

Na Brdu pri Kranju bodo v petek pripravili posvet za strokovno javnost z naslovom Lokalna hrana s kratkimi dobavnimi verigami – izziv in priložnost za slovenski turizem, v nedeljo pa bodo vrata parka na Brdu odprli tudi širši javnosti na dogodku Dan domačih dobrot.

Kranj – »Gastronomija postaja vedno bolj prepoznaven del slovenskega turizma, ki skupaj z lokalnimi ponudniki hrane nudi unikatne zgodbe in doživetja,« so poudarili organizatorji obeh dogodkov, pri katerih so se povezali BSC Kranj, Razvojna agencija Sora, JGZ Brdo, Zavod za turizem in kulturo Kranj, Center Stonoga, KGZS in Zadruga Predoslje. V želji, da skupaj sooblikujejo in podprejo nadaljnji razvoj zelenih trajnostnih pristopov, pripravljajo posvet za strokovno javnost, na katerem bodo predstavili dobre slovenske in gorenjske prakse na področju lokalne hrane v povezavi s turizmom.

Na petkovem posvetu bodo med drugim gostili ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jožeta Podgorška, ki bo spregovoril o pomenu pridelave in predelave lokalne hrane v vrednostnih verigah. Direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak bo predstavila pomen lokalne hrane v gastronomski ponudbi slovenskega turizma, vodja Konzorcija evropsko zaščitenih slovenskih živilskih pridelkov in izdelkov Boštjan Noč pa bo spregovoril o zaščitenih kmetijskih pridelkih in živilih kot ambasadorjih Slovenije. Predstavljene bodo tudi dobre prakse s področja povezave lokalnih ponudnikov hrane in lokalnih gostincev, ki skupaj soustvarjajo unikatne kulinarične zgodbe.

V okviru Dneva domačih dobrot na Brdu pa bo v nedeljo, 29. avgusta, od 10. do 16. ure potekala tržnica lokalnih pridelkov z Gorenjske in širše, na kulinaričnem dogodku dveh nosilcev Michelinove zvezdice Tomaža Kavčiča in Uroša Štefelina pa bo mogoče spoznati vrhunsko kulinariko iz lokalnih sestavin. Potekale bodo tudi tematske delavnice za odrasle in otroke: rokodelski delavnici izdelave loških kruhkov in dražgoškega kruhka, zeliščarska delavnica ter delavnice izdelave mošta, koktajlov iz domačih sestavin in Podbreške potice. S svojimi delavnicami bosta sodelovala tudi Stolp Pungart in Gorenjski muzej. V paviljonu Medena zgodba bodo pripravili še predstavitev čebelarstva.