Vesna Stanić

Otroška razigranost na gorskem kolesu

Vesna Stanić je Blejka, ki se zadnjih pet let aktivno ukvarja s spodbujanjem gorskega kolesarjenja in z iskanjem rešitev za gorske kolesarje v naravi.

Jezersko – Srečali smo jo na Jezerskem, kjer je znotraj Parka Jezersko predstavila nov gorskokolesarski poligon MTB Mulc, ki je namenjen otrokom do dvanajstega leta starosti. Poligon je sestavljen iz desetih ovir za učenje spretnostne vožnje po razgibanem terenu. MTB Mulc ponuja tudi možnost gorskokolesarskih delavnic, prva pa je bila brezplačna.

Stanićeva je zadnjih pet let aktivna v okviru Zavoda Trans Julius, zavoda za spodbujanje gorskega kolesarstva. V prostem času pa išče načine, kako bi lahko imeli gorski kolesarji več poti v skladu z vsemi zahtevami varstva narave, gozdarstva, kmetijstva oziroma pašnih površin. »Gre za spodbujanje nekega odgovornega gorskega rekreativnega kolesarstva v naravnem okolju; da bi bilo čim več urejenih gorskokolesarskih poti, saj smo se znašli v nekem obdobju, ko je interesa veliko, infrastrukture pa ni. V Sloveniji imamo nekaj kolesarskih parkov, priljubljeni so t. i. trail centri. Epidemija je spremenila stvari. Veliko ljudi se je odločilo za kolesarjenje in smiselno bi bilo, da bi tudi infrastruktura v prostoru temu dejansko odgovarjala,« pojasnjuje. Želi si, da bi institucije in gorski kolesarji razumeli interese in potrebe eden drugega, saj je prepričana, da lahko v okolju sobivajo. »Brez prepirov, samo pravila je treba določiti in potem se jih je treba držati.«

Zanimalo nas je, kako je Vesna Stanić »zašla« na Jezersko.

Ko se je začela epidemija, pravi, je tako rekoč ves čas preživela na Jezerskem in tako sta z direktorjem Parka Jezersko Rokom Teulom prišla na idejo, da bi morda domačinom in obiskovalcem Jezerskega ponudili gorskokolesarski poligon za otroke. A ker Teulu krizno primanjkuje časa, je za njegovo izvedbo poskrbela Stanićeva. V osnovi pa se je ideja o poligonu MTB Mulc rodila, ker se je vedno pojavilo ogromno otrok, ki so si želeli kolesariti, pripoveduje naprej. »V osnovni šoli sicer opravljajo kolesarski izpit, kjer se učijo prometne znake in kako se vključevati v promet, nam je bilo pa v interesu, da jih naučimo še, kako se pelješ čez grbine, valove. To je precej uporabno, saj se v realnosti otroci vozijo po pločniku, cesti, kjer so kakšne luknje. Pa še tako je, da večina otrok živi danes v mestu in so pretežno vajeni ravnih poti. Smiselno je, da usvojijo še kaj drugega.«

Omenjeni poligon so lani postavili tudi v Kranjski Gori, v bližini Bike parka. »Vsako sezono ga postavim tam, kjer zanj izrazijo interes. Vsako leto pa v Naklem z Waldorfsko šolo organiziramo tudi delavnico na temo spretnosti na kolesu.« Da otroci vidijo, da ni nič groznega, če jih kolo trese, karikira Stanićeva.

Mimogrede jo povprašamo, ali poligon dejansko postavi sama. Stanićeva se zasmeje, da je točno tako, le potem ga mora nekdo vzdrževati. Ona se sicer vrača in izpelje tudi kakšno delavnico na temo gorskega kolesarjenja za otroke. V šali nadaljuje, da je za ovire na poligonu tokrat prvič dobila na razpolago macesnov les. Otroci poligon dobro sprejmejo, še doda. »Načeloma ga prve tri vožnje predvsem spoznavajo, potem pa se kaj rado zgodi, da kar ne morejo zaključiti.«

MTB Mulc lahko na Jezerskem obiščete do konca poletne sezone. Če bo vreme naklonjeno, pa obstaja možnost, da bo tam ostal celo do konca septembra.