Otroci se v Slovenskem planinskem muzeju počutijo odlično in svoj obisk združijo tudi z zbiranjem pravljičnih magnetov na stalni razstavi. / Foto: Neli Štular

Poletje v muzeju

Tudi za letošnje počitnice so v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani pripravili bogat počitniški program za otroke in njihove starše, ki že tradicionalno poteka vsako soboto od 9. do 12. ure.

Rdeča nit letošnjih sobotnih planinskih ustvarjalnic v Slovenskem planinskem muzeju je občasna razstava 10 sidrišč slovenskega alpinizma in zgodbe iz življenja naših alpinistov. Kot je še povedala kustosinja pedagoginja Neli Štular, so s pomočjo zanimivih gostov med počitnicami pripravili že dva animirana filma Reševanje prijatelja na Makaluju in Vodja alpinističnih odprav Aleš Kunaver. »Prvo zgodbo smo izdelali po pripovedi Janeza Dovžana, slovenske alpinistične legende, ki je na Makaluju pokazal svojo srčnost s tem, da je pomagal svojemu tovarišu Zoranu Bešlinu k vrnitvi v bazni tabor. Drugo pa po pripovedi Dušice Kunaver, žene legendarnega vodje naših prvih himalajskih alpinističnih odprav, ki je bil tudi izjemen človek, prijatelj, snemalec, inovator, oče … Poletje pa smo začeli z »vzponom« na himalajske vršace in razvitjem slovenske zastave na najvišjih zemeljskih vrhovih v obliki prostostoječega gledališča. Obiskala nas je odlična poznavalka ptic in njihovih gnezd. Uživali smo v njenem pripovedovanju zgodb o gnezdenju sinic, smrdokavre, orla, sove, kukavice in drugih ptic. Izvedeli smo, da je bila ptičja perut navdih za nastanek zadrge in še marsikaj zanimivega. Ustvarjanje smo popestrili z lahkotnimi malicami, ki smo si jih pripravili sami.«

V avgustu bodo otroci skupaj z mentorico Neli Štular izdelali še cvetlično kolo in prav posebno torto, posneli še en animirani film o tem, kako je bilo videti leta 1979 potovanje naše odprave pod Everest, na potepu po okolici bodo poskusili najti prostor za postavitev bivaka in za zaključek izvedli še srečelov z zabavnimi igrami in obiskom Planinka, maskote Slovenskega planinskega muzeja. Vsi filmčki in utrinki s preteklih in tekočih delavnic so na ogled na spletni strani www.planinskimuzej.si (Poletne počitniške delavnice) in FB-strani muzeja.