Na pot prve slovenske izvedbe pohodniške prireditve I feel Slovenia Highlander Julian Alps se je odpravilo 143 udeležencev. / Foto: Tomislav Može

Prvič osvojili Julijske Alpe

V okviru prve slovenske izvedbe pohodniške prireditve I feel Slovenia Highlander Julian Alps so udeleženci prehodili sto kilometrov v petih etapah. Za pot, ki jih je vodila tudi po južnih mejah Triglavskega narodnega parka, so potrebovali med tri in pet dni in v cilju prejeli naziv highlander.

Bohinj – Avanture I feel Slovenia Highlander Julian Alps, ki je potekala med 10. in 14. julijem, se je od 150 prijavljenih oseb udeležilo 143 pohodnikov iz petih držav, poleg Slovenije tudi Hrvaške, Srbije, Belgije in celo Združenih držav Amerike. Pot so začeli v Bohinju, nadaljevali čez prelaz Vrh Bače skozi Baško grapo do Tolmina in pohod čez Kolovrat sklenili v Kobaridu. Kot je pojasnila Tina Kociper, članica Športnega društva Outdoor Adventures, ki je organiziralo prireditev, večjih poškodb ni bilo, redki so bili tudi odstopi zaradi utrujenosti, kar priča o tem, da so se pohodniki dobro pripravili na sicer kondicijsko zahtevno traso. »Udeleženci so hodili od tri do pet dni zaporedoma. Dnevno so v petih do osmih urah premagali v povprečju od 18 do 22 kilometrov. Spali so na prostem oziroma v šotorih, kar pomeni, da so bili pravzaprav ves čas deležni kančka neudobja. Obenem so bili izpostavljeni nepredvidljivim vremenskim razmeram, s četrtega na peti dan jih je na primer zajela nevihta,« je povedala Kociprova.

Izziv ni bil tekmovalne narave, zato časa niso merili, pohodniki pa so se morali oglasiti na petih kontrolnih točkah. Na cilju so prejeli naziv highlander, ki po besedah Kociprove označuje pohodnika, ki ni nujno izkušen gornik, a je kondicijsko vseeno dovolj pripravljen, da premaga pot. »Avanture so se udeležili iz različnih razlogov. Med drugim jim je lahko predstavljala osebni izziv ali pa so enostavno želeli prosti čas preživeti rekreativno v objemu narave in družbe,« je dejala in pojasnila, da so bili odzivi novih lastnikov naziva odlični. »Pri tako zahtevnem podvigu se je pokazala tudi velika mera solidarnosti, medsebojne pomoči, razvilo se je veliko novih prijateljstev. Ne nazadnje pa ni šlo samo za hojo, ob večerih so se namreč lahko udeležili tudi ur joge in predavanj o zgodovini in značilnostih obiskanih krajev,« je še dodala.

Potencial prireditve, ki je sicer del mednarodne franšize Highlander Adventure in letos poteka v 14 državah, sta prepoznali tudi Planinska zveza Slovenije in Slovenska turistična organizacija, ki je projekt tudi podprla. »Prevladala je ugotovitev, da tovrstnih prireditev v Sloveniji nimamo in da se kaže velika potreba po njih, še posebno v naslednjih letih, ko bo prehajanje meja lažje in se je bo lahko udeležilo še več tujcev,« je povedala Kociprova in še dodala, da za prihodnje leto pripravljajo malenkost spremenjeno traso, ozirajo pa se že po novih, dodatnih lokacijah po Sloveniji.