Droge iz uporabnikovega telesa končajo v kanalizaciji in čistilnih napravah, kjer lahko izmerijo njihovo prisotnost. / Foto: CČN Domžale - Kamnik

Največ kokaina in ekstazija

Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami je objavil rezultate mednarodne raziskave o uporabi prepovedanih drog za leto 2020. Na Gorenjskem so bile v raziskavo vključene občine, ki jih pokriva CČN Domžale - Kamnik.

Domžale, Kamnik – Slovenija je bila v to mednarodno raziskavo vključena četrto leto zapored, poleg Ljubljane, Maribora, Kopra, Novega mesta in Velenja pa raziskava pri nas zajema tudi občine Domžale, Kamnik, Mengeš, Cerklje na Gorenjskem, Komenda in Trzin, ki svoje odpadne vode odvajajo v Centralno čistilno napravo Domžale - Kamnik. V letu 2011 je raziskava pokrila populacijo 14 milijonov Evropejcev iz 11 držav in 19 evropskih mest, v letu 2020 pa že 50 milijonov prebivalcev iz 27 držav in 99 evropskih in svetovnih mest.

Raziskavo v Sloveniji koordinira Institut Jožef Stefan, ki podatke o razširjenosti prepovedanih drog pridobiva na osnovi epidemiologije odpadnih vod v sodelovanju s podjetji, ki vodijo javne čistilne naprave. Raziskovalci izvajajo meritve vsebnosti biomarkerjev v neprečiščenih odpadnih vodah. Te sledi ostankov drog analizirajo in z njimi ocenjujejo, koliko mamil porabijo prebivalci na sprejemnem območju določene čistilne naprave. Droge ob uživanju namreč potujejo skozi uporabnikovo telo, se metabolizirajo in z urinom izločajo, zato se njihova pot nadaljuje z odpadno vodo po kanalizaciji do čistilne naprave. Med preučevane droge so bili uvrščeni kanabis (THC), kokain, heroin, amfetamin, metamfetamin in ekstazi. V vseh proučevanih mestih poteka vzorčenje sedem zaporednih dni enkrat letno v določenem terminu, to je konec marca ali v začetku aprila, ker pa so podatki normalizirani na tisoč prebivalcev, omogočajo tudi primerjavo med posameznimi in različno velikimi evropskimi mesti.

Vsebnost drog lani nekoliko nižja

»Za leto 2020 so rezultati pokazali, da je poraba drog v Sloveniji v večini primerov pod evropskim povprečjem in je dokaj primerljiva z zahodnoevropskimi državami, ki v povprečju kažejo na večjo porabo stimulativnih drog, kot sta kokain in ekstazi. Pri uporabi ekstazija pri nas presenetljivo prednjači Ljubljana, v nasprotju s predhodnimi triletnimi meritvami pri uporabi amfetamina pa že drugo leto zapored Velenje, saj je bila poraba te droge tu precej višja kot drugod v Sloveniji in celo sedemkrat večja kot v Ljubljani. Med proučevanimi drogami sta sicer najbolj razširjena kokain in THC, slednji pa pričakovano prednjači po številu odmerkov,« sporočajo z Instituta Jožef Stefan.

Centralna čistilna naprava Domžale - Kamnik, ki je s 149.000 populacijskimi enotami po zmogljivosti četrti največji sistem za čiščenje odpadne vode v Sloveniji, je v raziskavo vključena že tretje leto, kar po mednarodnih merilih še ni dovolj za napovedovanje časovnih in prostorskih trendov.

Kljub temu na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da rezultati za leto 2020 za mesta, ki jih pokriva CČN Domžale - Kamnik, v primerjavi z letom 2019 kažejo nižjo uporabo prepovedanih stimulativnih drog, kot sta kokain in amfetamin, kar je v skladu z dejstvom, da so bili vzorci leta 2020 odvzeti v času prvega zaprtja države, ki je najverjetneje otežilo dostopnost in uporabo drog. Med leti 2018 in 2020 so tem območju zaznali trend povečanja uporabe THC.