Ob prazniku občine Šenčur so ta teden odprli razstavo na prostem z naslovom Izginula dediščina Šenčurja. Na sliki avtorici razstave (desno) Nataša Ülen in Dragica Markun (levo). / Foto: Tina Dokl

Občina Šenčur praznuje

Danes, na dan sv. Jurija, občina Šenčur praznuje občinski praznik. Prireditev s podelitvijo občinskih priznanj si lahko danes ob 19. uri ogledamo na občinski spletni strani, odprli so tudi razstavo na prostem Izginula dediščina Šenčurja.

Šenčur – Občinski praznik v Šenčurju že drugo leto zapored mineva v senci epidemije. Lani aprila so vsa dogajanja ob občinskem prazniku odpovedali in se odločili za rezervno praznovanje septembra, vendar ga tudi takrat niso mogli izpeljati po željah. Letos so praznovanje prilagodili razmeram in poteka virtualno. Prireditev, ki jo je pripravilo Kulturno društvo Osnovne šole Šenčur, so posneli in si jo lahko na današnji praznični dan ob 19. uri ogledamo na občinski spletni strani. Podelili bodo dve občinski priznanji, letos zlati plaketi občine prejmeta kulturnika Dragica Markun iz Srednje vasi in Milan Krišelj z Visokega, nagradili bodo tudi lansko zlato maturantko Izo Drakslar. Občanke in občane bo ob prazniku nagovoril tudi župan Ciril Kozjek.

Prazničnih dogodkov, ki so jih pripravila društva v občini, letos ne bo, razen razstave na prostem, ki jo je v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine in ob podpori Občine Šenčur pripravilo Kulturno društvo Hiša čez cesto. Razstavo Izginula dediščina Šenčurja so pred cerkvijo sv. Jurija odprli v torek, na ogled pa bo do 31. julija. Razstava nudi pregled obširnega arhivskega gradiva ZVKDS, OE Kranj, Gorenjskega muzeja, Oddelka za etnologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (po raziskavi Šenčurja Američana prof. Joela M. Halperna in prof. dr. Jožeta Hudalesa ter njegovih študentov s filozofske fakultete), Slovenskega etnološkega muzeja, gradiva prof. Petra Fistra in njegove soproge Majde Fister, etnologinje, ki je sodelovala pri raziskavi prof. Halperna, ter tudi zasebnih zbirk razglednic dolgoletnih lokalnih zbirateljev Jožeta Markuna, Gregorja Kopača, Franca Kočarja, fotografije Dragice Markun ter drugih krajanov. Idejni vodja je v Šenčurju rojena Dragica Markun, k projektu je pa povabila tudi konservatorko Natašo Ülen, mag. inž. arhitekture. Predstavljena je predvsem profana arhitektura Šenčurja v različnih obdobjih v primerjavi s sedanjim stanjem, ohranjenostjo ter obenem potencialom za prenovo, ki ga Šenčur ima.

Hkrati so v muzeju občine odprli še drugo razstavo, ki prikazuje družbeno in družabno življenje v preteklosti Šenčurjanov. Ta bo v muzeju odprta do 9. maja vsak torek in petek od 17. do 19. ure in vsako nedeljo od 10. do 12. ure.