Razstava Škofjeloški pasijon na Mestnem trgu / Foto: Gorazd Kavčič

Pasijon v etnografskem muzeju in doma

Razstava o Škofjeloškem pasijonu je od tega tedna naprej na ogled tudi v Slovenskem etnografskem muzeju, razstave in spletni dogodki tudi v Škofji Loki.

Ljubljana, Škofja Loka – V Slovenskem etnografskem muzeju, ki je nacionalni koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine, bo med 25. marcem in 18. aprilom v avli razstavne hiše na ogled manjša priložnostna razstava 300 let Škofjeloškega pasijona. »Z njo etnografski muzej v času okoli letošnje velike noči obeležuje tristoletnico te spokorniške procesije, ki prikazuje Kristusovo trpljenje in motive iz Stare in Nove zaveze,« navajajo v etnografskem muzeju in pojasnjujejo nastanek Škofjeloškega pasijona. Leta 2008 je bil Škofjeloški pasijon vpisan v register nesnovne kulturne dediščine Slovenije in leta 2016 kot prvi element iz Slovenije tudi na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Avtorici razstave sta dr. Nena Židov in mag. Anja Jerin, kustodinji Slovenskega etnografskega muzeja.

Tudi v domačem mestu Škofjeloškega pasijona želijo živo dediščino približati ljudem z razstavo. Postavili so jo na Mestnem trgu, prav tako sta v Sokolskem domu razstavi 300 let živa dediščina Škofjeloškega pasijona in Prizori Škofjeloškega pasijona ter dokumentarni film o restavriranju originalne knjige Arheologija pasijonske knjige. V Oknu Loške hiše predvajajo posnetke iz dosedanjih uprizoritev, sicer pa poteka več spletnih dogodkov, med njimi je bila tudi predstavitev publikacije Pasijonski doneski. Spletno je potekal tudi pasijonski večer v Stari Loki, 30. marca bo tudi v Selcih, ko bodo predstavili Selški pasijon – od mladosti do starosti. Bratje kapucini pa 26. marca spletno prenašajo Pasijonsko sporočilo: 3. slika Škofjeloškega pasijona – Pekel.

V Nunski cerkvi so na ogled pasijonske jaslice, ki si jih je mogoče ogledati ob sobotah od 16. do 18. ure, po prehodnem dogovoru pa tudi kak drug dan. Pasijonske jaslice bodo 25. marca postavili tudi v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu, ogled bo možen ob nedeljah v postnem času in po veliki noči od 15. do 17. ure, in sicer po predhodnem dogovoru. Upajo tudi, da bodo lahko to soboto, 27. marca, izvedli tudi pasijonske delavnice na Mestnem trgu z vsakoletno izdelavo butare velikanke.