Vodja posvetovalne strokovne skupine na ministrstvu za zdravje doc. dr. med. Mateja Logar na današnji novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Logarjeva o koristi cepljenja

V državi so včeraj potrdili 205 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih izvidov je bil 12,6-odstoten. Vodja strokovne skupine Mateja Logar je danes znova dejala, da je korist cepljenja bistveno večja, kot je nevarnost, da pride do resnega nezaželenega učinka.

Ljubljana – V državi so včeraj opravili 1625 PCR-testov na koronavirus in odkrili 205 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je bil 12,6-odstoten, pet odstotnih točk manj kot dan prej. Opravili so tudi 6285 hitrih antigenskih testov.

Hospitaliziranih je danes 463 covidnih bolnikov, kar je 25 več kot včeraj. V intenzivni negi je danes 87 covidnih bolnikov, štirje več kot dan prej. Umrli so včeraj štirje covidni bolniki.

Sedemdnevna incidenca okužb na sto tisoč prebivalcev je po zadnjih podatkih na ravni države 232. Najvišjo sedemdnevno incidenco ima koroška statistična regija (307,8), sledijo goriška, zasavska, gorenjska (272,8) in obalno-kraška regija (268,7). Najboljše razmere so še naprej v jugovzhodni in posavski statistični regiji, obe imata incidenco pod dvesto in odprtje gostinskih teras razmer z upoštevanjem vseh preventivnih ukrepov tam ni poslabšalo.

Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na državni ravni po današnjih podatkih NIJZ znaša 696. Na nivoju države smo še vedno v oranžni fazi, vlada bo o ukrepih znova odločala sredi tega tedna.

Stanje je stabilno, vendar ne idealno

Vodja posvetovalne strokovne skupine na ministrstvu za zdravje doc. dr. med. Mateja Logar je na današnji novinarski konferenci povedala, da je stanje, kar se tiče novih okužb in sprejemov v bolnišnice, podobno kot v prejšnjem tednu. »Stanje je stabilno, vendar ne idealno,« je poudarila. Dokler je tako, kakršnikoli premiki pri sproščanju oziroma omejevanju ukrepov vplivajo na pojavnost okužb. »Določeno spreminjanje ukrepov tudi ne pomeni, da lahko preidemo nazaj na način življenja, kot smo ga poznali pred pandemijo. Vsak mora spoštovati ukrepe,« je poudarila Logarjeva in dodala, da so v šolah trenutni podatki ugodni.

Cepljenje poteka z vsemi tremi cepivi po zasnovanem programu. Za novo, v prejšnjem tednu registrirano vektorsko cepivo proizvajalca Johnson & Johnson se bodo dogovorili za strategijo cepljenja, ko bo cepivo na voljo v Sloveniji.

Glede neželenih učinkov predvsem cepiva AstraZenece je Logarjeva povedala, da spremljajo tudi stanje in poročila iz drugih držav. »Neželeni stranski učinki se pojavljajo pri vseh cepivih, po podatkih se nekoliko razlikujejo,« je dejala. Pri večini gre za pričakovane neželene učinke (blage reakcije) in tudi povišana temperatura, ki ne presega 38,5 °C, sodi med pričakovane neželene učinke. Spremljajo in analizirajo tudi resne neželene učinke, po navedbah Logarjeve trenutno ne opažajo povečane prijave v Sloveniji pri nobenem od cepiv. »Povezava med pojavom trombemboličnih dogodkov in cepljenjem je še nepreverjena. Podatki ne kažejo, da bi bila pojavnost trombemboličnih dogodkov večja po cepljenju,« je še pojasnila in poudarila, da Svetovna zdravstvena organizacija in Evropska agencija za zdravila ocenjujeta, da je korist cepljenja bistveno večja, kot je nevarnost, da pride do resnega nezaželenega učinka.

Nošenje mask med mlajšimi

Strokovnega direktorja Pediatrične klinike UKC Ljubljana doc. dr. med. Marka Pokorna kot pediatra izredno veseli, da so se otroci po dolgih mesecih znova vrnili v vrtce in v šole v vseh razredih. Obenem ga kot infektologa skrbi, da bo to prineslo širjenje koronavirusne bolezni med otroško populacijo. Želi sicer, da se šole poskušajo ohraniti odprte, kar pa ne sme uiti izpod nadzora, zato je tudi Pokorn pozval k upoštevanju ukrepov (maska, razdalja, razkuževanje, prezračevanje).

Poudaril je prav tako, da je korist nošenja mask večja od potencialne škode. »Ameriški center za nadzor bolezni in britanski strokovnjaki odsvetujejo maske za mlajše od treh let, naj bi pa bile maske po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije primerne za otroke, stare šest let in več. Dejansko naj bi maske nosili predvsem otroci, stari 12 let in več, ker zanje veljajo enaka pravila, kot veljajo za odraslo populacijo, saj so tudi oni, ko gre za širjenje novega koronavirusa, enako pomembni,« je še pojasnil Pokorn.