Zavita pot do prenove

Konec aprila bo dve leti, odkar je takratna direktorica Javnega gospodarskega zavoda Brdo Špela Munih Stanič v Hotelu Brdo zbrala novinarje in naznanila, da iz hotela odhajajo še zadnji gostje, saj se bo začela temeljita prenova, ki bo predvidoma trajala leto in pol.

Če bi šlo vse po načrtih, bi se te dni pripravljali na odprtje temeljito prenovljene stavbe, ki je bila zgrajena med letoma 1973 in 1975, namenjena pa je bila namestitvi spremljevalnega osebja predsednika – policije, vojske in vseh drugih. Brdo so za javnost odprli leta 1991 in takrat se je zgradba začela uporabljati kot hotel. Prvi gradbeni posegi so bili narejeni leta 1997, zad­nja prenova pa je trajala od leta 2002 do leta 2005. Od takrat so potekala zgolj vzdrževalna dela, zato so ocenili, da je čas za temeljito obnovo.

Ko smo vsi pričakovali gradnjo, pa je hotel sameval in oktobra je bilo jasno, da bo za prenovo potreben nov razpis, saj je državna revizijska komisija razveljavila del razpisne dokumentacije.

Po novem neuspelem javnem razpisu je spomladi kazalo, da bo prenova nekaj manjša, kot je bilo sprva načrtovano, po razrešitvi prejšnje direktorice pa je vlada na aprilski seji za vršilca dolžnosti direktorja JGZ Brdo imenovala Marjana Hribarja. Ta je kmalu zatem na novinarski konferenci pojasnil, da imajo novo idejno rešitev, ki naj bi bila bistveno cenejša od predvideni 26 milijonov evrov. Prenova naj bi se začela letos jeseni, končana pa naj bi bila do maja 2021. Kasneje se je izkazalo, da sta pri ponovljenem javnem razpisu dve podjetji zahtevali revizijo, pri razpisu pa je bila potrebna korekcija.

Dober mesec po zaključku zadnjega neuspelega javnega razpisa za izbor izvajalca za prenovo hotela na Brdu je bil tako že tretjič objavljen nov razpis. Tokrat je namesto generalnega sekretariata vlade naročnik Javni gospodarski zavod Protokolarne storitve RS. Ta je v skladu z zakonom o javnih naročilih zaradi nujnosti čimprejšnje izvedbe postopka zaradi hitrega približevanja predsedovanja Slovenije Svetu EU in pravočasnega izbora izvajalca ter začetka prenove hotela rok za oddajo ponudbe skrajšal pod splošno predpisan rok. Hitro je padla tudi odločitev, da bo prenovo Hotela Brdo izvedlo koprsko podjetje Makro 5 gradnje, ki je ponudilo najkrajši čas prenove in najnižjo ceno – 11,5 milijona evrov.

Ko to pišem, odločitev o izbiri izvajalca še ni pravnomočna, saj lahko neizbrani ponudniki vložijo zahtevek za revizijo postopka javnega naročila. Dejstvo pa je, da je do predsedovanja Svetu EU, ko naj bi bila prenova hotela končana, le še pol leta. Gotovo pa ni nikogar več, ki bi si upal napovedati datum odprtja.