Da tako ne gre več naprej, so opozorili tudi v Domu Taber. / Foto: Gorazd Kavčič

Domovi niso bolnišnice

Zaposleni v domovih za starejše so z mirnim protestom opozorili, da so v času epidemije covida-19 prepuščeni sami sebi, da se domovi spreminjajo v bolnišnice, o stanovalcih pa se odloča mimo njih.

Šmartno – Minuli petek ob 13.30 so zaposleni v več kot sedemdesetih domovih za starejše po Sloveniji za 15 minut zapustili prostore doma in s tem na dvoriščih odločevalcem pokazali, » ... da imamo dovolj njihove samovolje, neustreznih, nestrokovnih in nedoslednih navodil ter sistemske diskriminacije naših stanovalcev«.

Kot poudarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer so pozvali k protestu, so domovi epidemijo pričakali povsem zasedeni in kadrovsko podhranjeni, pri skrbi za preprečevanje širjenja virusa pa so ostali prepuščeni sami sebi.

Med drugim zahtevajo takojšnjo prekinitev prakse ministrstva za zdravje, ki o domovih in njihovih stanovalcih odloča samovoljno, brez njih in mimo njih, domovi pa se spreminjajo v negovalne bolnišnice. Zahtevajo tudi dosledno osamitev vseh stanovalcev s koronavirusno boleznijo zunaj domov za starejše ter ustrezno zdravljenje v bolnišnicah. Pričakujejo enotno in strokovno strategijo za preprečevanje širjenja virusa v domovih in takojšnjo objavo navodil za izplačilo kriznih dodatkov zaposlenih ter hitro nakazilo potrebnih sredstev izvajalcem. Prav tako zahtevajo pokritje vseh dodatnih stroškov, ki so nastali vsem izvajalcem institucionalnega varstva starejših zaradi epidemije, ter spoštovanje veljavne zakonodaje in predpisov, ki določajo, da se bolnik z nalezljivimi boleznimi zaradi preprečevanja nadaljnjega širjenja osami. Če to ni mogoče na njegovem domu, se osami v zdravstvenem zavodu.

Protest je podprla tudi Socialna zbornica Slovenije, kjer dodajajo, da problematika institucionalnega varstva ni omejena le na domove za starejše, temveč obsega tudi obravnavo oseb v varstveno-delovnih centrih, centrih za usposabljanje, delo in varstvo ter drugih socialnovarstvenih zavodih in nemestitvenih oblikah, kot so varne hiše, materinski domovi, zavetišča, komune ...

Gantar: Protest ima političen motiv

Na protest se je odzval minister za zdravje Tomaž Gantar. Kot je poročala STA, je zavrnil navedbe o slabi komunikaciji in izrazil prepričanje, da ravnamo prav, kar kažejo tudi podatki, in da je Slovenija na področju skrbi za starejše med boljšimi. Dodal je še, da imajo protesti po njegovem politični motiv.

Na Gorenjskem protestirali tudi v Tabru

Med domovi za ostarele so bili tudi domovi z območja širše Gorenjske med drugim tudi zaposleni v Socialnovarstvenem zavodu Dom Taber. Po besedah v. d. direktorice doma Martine Martinčič so se za protest odločili, ker imajo dovolj raznih nesprejemljivih navodil. »Vsakodnevno prejemamo različna navodila z različnih strani – Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstva za zdravje, NIJZ, Zdravstvene in babiške zbornice ..., ki jim je težko oz. celo nemogoče zadostiti. Najbolj pereče je to, da nas ne upoštevajo pri predlogu, da okužene stanovalce sprejmejo v bolnišnico. Vztrajajo pri tem, da delo v domu organiziramo v treh conah. Konkretno pri nas to pomeni, da smo morali stanovalce premestiti in izprazniti cel oddelek. Oddelek je tako prazen in tako rekoč čakamo na okužbo. Vse to ni sprejemljivo, tako z vidika naših stanovalcev kot tudi ne z vidika našega poslovanja. Praznih kapacitet enostavno ne moremo imeti. Vse to nam daje občutek, da nas želijo spremeniti v poceni bolnišnice. Pomemben je podatek, da bolnišnica za oskrbo pacienta, dobi za zdravstveno nego približno petkrat več denarja kot za enako oskrbo stanovalca dobimo v domu. Tako enostavno ne gre več naprej!« pravi direktorica doma, v katerem je trenutno nastanjenih 152 stanovalcev, na srečo pa nobeden od njih ni okužen z novim koronavirusom.

Podporo protestu je izkazala tudi lokalna skupnost s cerkljanskim županom Francem Čebuljem na čelu. »Domovi za ostarele se ne smejo spreminjati v rehabilitacijske centre, kar se vse bolj dogaja, država pa z gradnjo takšnih ustanov zamuja 10 ali 15 let,« je poudaril in dodal, da država vključno z aktualno vlado posveča premalo pozornosti oskrbi ostarelih. Cerkljanskega župana moti tudi, da bolni v času epidemije ostajajo v domovih za ostarele, čeprav je njihovo mesto v bolnišnici.