Planinska zveza Slovenije poziva ljubitelje gora, naj se v trenutnih razmerah odpovejo aktivnostim v gorah in se odločijo le za sprehod v bližini doma. / Foto: Manca Ogrin (PZS)

Zapirajo se tudi planinske poti

Planinska zveza Slovenije še vedno poziva vse ljubitelje gora, naj se v trenutnih razmerah odpovejo aktivnostim v gorah in se ne izpostavljajo nepotrebnim tveganjem.

Kranj – Planinske koče, naravna plezališča in nekatere planinske poti po vsej Sloveniji so zaprti, zato naj se ljubitelji gora odločajo le za lažje sprehode v bližini doma in upoštevajo priporočila pristojnih, pozivajo na Planinski zvezi Slovenije.

»Družbena omrežja so še vedno polna aktualnih fotografij iz gora, na katerih se turno smuča, gorsko kolesari, pleza ... Gorski reševalci smo v prejšnjem tednu pozvali javnost, da se za čas izredne situacije odpove vsem dejavnostim v gorskem svetu, kamor sodi tudi plezanje v plezališčih, ker je s tem povezano tveganje za poškodbe, poleg tega pa so jasna navodila, da v primeru poškodbe v gorah in suma na okuženost s koronavirusom posadka helikopterja ne bo odobrila prevoza, gorski reševalci pa moramo v tem primeru postopati po posebnih predpisanih metodah, s čimer se podaljšata intervencijski čas do ponesrečenca in sam sistem reševanja; prav tako se moramo zavedati, da zdravstveni domovi obratujejo v posebnih pogojih. Težko razumem, da posamezniki tega ne razumejo, še težje pa, da nekateri toliko intenzivneje objavljajo na družbenih omrežjih, kaj počnejo, kje so bili – od plezanja v plezališčih, vzpona na Triglav, Raduho in še ne vem, kam. To razumem kot spodbujanje množic k neodgovornosti in nepotrebnemu izpostavljanju ne le sebe, ampak predvsem tistih, ki bodo morali v primeru nesreče poskrbeti zanje, torej gorskih reševalcev, medicinskega osebja, gasilcev ...« je ogorčen Kamničan Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec PZS in inštruktor gorskega reševanja.

Gore nas bodo počakale, da ohranimo stik z njimi, pa so na PZS pripravili spletno knjižnico S knjigo v gore in spletno Malo šolo planinstva.