Najpomembnejša dejavnost družbe KŽK Kmetijstvo je živinoreja.

Merlak prodal KŽK Kmetijstvo družbi BK Agro

Med tremi ustanovitelji BK Agro je tudi kmet in podjetnik Peter Burger iz Most pri Komendi, ki je zdaj tudi eden od dveh direktorjev KŽK-ja.

Kranj – Podjetnik Damian Merlak je kot finančni investitor pred petimi leti vstopil v lastništvo KŽK Kmetijstvo z nakupom ene tretjine poslovnega deleža, a ker je, kot pravi, kmalu zatem prišlo do kraj in poslovnih goljufij takratnega vodstva in solastnikov, je zato, da bi zavaroval svoje premoženje, prevzel celotno podjetje. »Od takrat sem poslovanje toliko saniral, da je bilo podjetje prodajljivo,« pravi Merlak, ki je pred kratkim podjetje prodal družbi BK Agro. »Podjetje sem prodal, ker je v mojem portfelju predstavljalo premajhno vrednost in ker se ne ukvarja z dejavnostjo, v kateri bi imel dolgoročne namene udejstvovanja.«

In kdo je BK Agro, novi kupec KŽK-ja Kmetijstvo? Kot je razvidno iz javno dostopnih podatkov, so podjetje BK Agro s sedežem v Mariboru ustanovili Aleš Kolšek iz Pesnice pri Mariboru, Zvonko Kolšek iz Maribora in Peter Burger iz Most pri Komendi, direktorica podjetja je Majda Kolšek. Peter Burger je v javnosti znan predvsem kot kmet, ki se ukvarja s pridelavo krompirja, čebule, korenja, zelja, kolerabe in drugih vrtnin, in kot solastnik podjetja Burgox, v katerem se ukvarjajo s predelavo kmetijskih pridelkov, izključno sadja in zelenjave. Peter je tudi eden od dveh direktorjev KŽK-ja Kmetijstvo, poleg njega je to še Marjan Lorger.

KŽK Kmetijstvo s sedežem v Žabnici ima štiri poslovne enote – Cerklje, Sorško polje, Hrastje (v teh se ukvarjajo z živinorejo) in Poljedelstvo, je pa tudi lastnik družbe Veterinarska ambulanta KŽK in družbenik družbe Mlekop, ki se ukvarja s prodajo mleka. KŽK je lani posloval s čistim dobičkom, ki je znašal nekaj manj kot 53 tisoč evrov. Prvič v zadnjih petih letih je leto končal tudi z bilančnim dobičkom (okrog 50 tisoč evrov), v prejšnjih štirih pa se je bilančna izguba, ki je bila predvsem posledica izgube v letih 2013 in 2014, gibala od 1,35 do 1,56 milijona evrov. Veterinarska ambulanta KŽK posluje pozitivno, lani je ustvarila nekaj manj kot šeststo tisoč evrov prihodkov, ob tem pa tudi nekaj več kot 51 tisoč evrov čistega dobička.